НСИ за цените и инфлацията: Няма стъкмистика

Сподели във Facebook
Снимка Пресцентър Снимка: Пресцентър

Идва специална мисия на Евростат, която ще бъде посветена на инфлацията у нас. Във връзка с членството ни в еврозоната Евростат ще се увери на място как НСИ измерва индекса на потребителските цени и данните, които публикува. 

"Ако някой се опита да окаже натиск върху Националния статистически институт или да промени каквито и да било данни, аз ще съм първият човек, който ще си подаде оставката", заяви председателят на ведомството Атанас Атанасов. Той обясни, че е избран на поста след много дълга процедура с 13 кандидати.

Той е категоричен, че НСИ стриктно съблюдава Кодекса на европейската статистическа практика, в която са разписани 16 принципа и 84 показателя за гарантиране на качеството на статистическата информация. По всеки един от тези 84 показателя България е наблюдавана от Евростат. В момента в НСИ има мисия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която също проверява статистическата информация и готовността на България за присъединяване към организацията.

Атанасов коментира, че инфлацията се измерва по методика, одобрена от Евростат и публикувана на сайта на института. Освен това всеки месец се публикуват и цените на всички близо 850 стоки и услуги в потребителската кошница, така че потребителите може сами да изчисляват инфлацията. Информация за цените се получава редовно от хранителните вериги, но и анкетьори на НСИ ги проверяват всеки месец на място в търговската мрежа.
Нивото на инфлацията остана единственият показател, който страната ни не покрива, за да приеме еврото. Средното годишно тя трябва да е около 2%. През 2023 г. обаче бе отчетена средногодишна инфлация от 9.5%, която съществено пада в началото на тази година до 3.3%, но това не е достатъчно.

Промяна на стоките и услугите в потребителската кошница в течение на годината е невъзможно, защото те са регламентирани в методиката за изчисляване на инфлацията. Ако се налага изваждането на стоки от кошницата, защото вече не се потребяват, то това се прави в началото на годината. Структурата на кошницата всяка година също се предоставя на Евростат. Това обясни Атанасов по повод съмненията на "Възраждане", че стоки от потребителската кошница се подменят с по-евтини и ниско качествени. Какви стоки се купуват и какво е теглото им в кошницата, изцяло се следи от наблюдението на хиляди домакински бюджети, което се прави вече 100 години у нас, посочи в НС Атанас Атанасов.

 

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано