Антикорупционната комисия глоби шеф на депо за отпадъци

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Установиха конфликт на интереси при отстранен управител на Регионално депо за отпадъци. Санкциониран е от Комисията за противодействие на корупцията със сумата от 24 426 лева. Петър Белчев от Разлог трябва да ги плати незабавно или да атакува пред магистратите.

Със свои заповеди Петър Белчев е наредил работници и служители в предприятието да полагат извънреден труд извън установеното им работно време. От представена от кмета на Разлог справка в КПК е станало яьсно, че Петър белчев е положил 189 часа извънреден труд и е получил сума в размер на 3036 лева за 2021 година,  269 часа и съответно сума в размер на 4740 лева за следващата, 264 часа и сума в размер на 6392 лева за миналата година.

Мотивите на комисията са: "Въз основа на така изяснената фактическа обстановка, Комисията установи следното от правна страна: За да е осъществен конфликт на интереси по смисъла на чл. 52 от ЗПКОНПИ (отм.), респ. чл. 70 от ЗПК, следва да са кумулативно налични три предпоставки: лице, заемащо висша публична длъжност, съответно публична длъжност, наличие на частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба, както и упражнено властническо правомощие, повлияно от този частен интерес. Легалните дефиниции на понятията „частен интерес“ и „облага“ се съдържат в чл. 53 и чл. 54 от ЗПКОНПИ (отм.), респ. в чл. 71 и 72 от ЗПК. Частен интерес е всеки интерес, който води до облага от материален или нематериален характер за лицето, заемащо висша публична длъжност, или за свързаното с него лице, т.е. за да е налице частен интерес, следва да има реална възможност за реализиране на облага. Съгласно чл. 54 от ЗПКОНПИ (отм.) облага е всеки доход в пари или имущество, включително придобиване на дялове или акции, както и предоставяне, прехвърляне или отказ от права, получаване на стоки или услуги безплатно или на цени, по – ниски от пазарните, получаване на привилегия или почести, помощ, глас, подкрепа или влияние, предимство, получаване на или обещание за работа, длъжност, дар, награда или обещание за избягване на загуба, отговорност, санкция или друго неблагоприятно събитие, а според чл. 72 от ЗПК е всеки доход в пари, парични средства или в имущество, включително придобиване на дялове или акции, както и предоставяне, прехвърляне или отказ от права, получаване на стоки или услуги безплатно или на цени, по-ниски от пазарните, получаване на привилегия или почести, помощ, глас в полза на избор, подкрепа или влияние, предимство, получаване на или обещание за работа, длъжност, дар, награда или обещание за избягване на загуба, отговорност, санкция или друго неблагоприятно събитие.

Производството в КПК започна по сигнал на граждани в Разлог. Първоначално те изнесоха в медиите данни за финансови злоупотреби, като пришиха към тях и Иван Гюров-тогавашен зам.-кмет. Документи доказват, че на 12.10.2021 година управителят на Общинско предприятие „Регионално депо Разлог” Петър Белчев е подал молба за закупуване на 20 830 /двадесет хиляди осемстотин и тридесет броя дружествени дяла от едноличния собственик на капитала на "СИЛВЪР РОК" ЕООД с управител Мария Владимирова Чучулайна - Гюрова, съпругата на зам.-кмета на община Разлог Иван Гюров. Всеки един дял е с номинална стойност в размер 1 лев, равняващ се на 20 830 хиляди лева.

"Белчев потвърди, че заповедите за извънреден труд са създадени и подписани от него, както и справките за извънредния труд, тъй като работата на регионалното депо на град Р. е много особена. Там постъпват отпадъци от всички сметоизвозни фирми в района, в който работи депото, а това са 4 общини – Р., Б., Б. и Я., като всеки ден има отпадъци. Само на 1 януари почиват всички сметоизвозни фирми. Депото не може да си позволи да не работи, поради простата причина, че е много малко. Размерите му са малки и реално не могат да се изсипват отпадъци без да се разстилат и уплътняват. Самото депо е изградено от 4 клетки, първата клетка е с площ от 18 декара и с капацитет от 53 хил. тона отпадък. По предварителни данни в депото е трябвало да постъпват 10 хил. тона отпадък на година, а реално още в първата година са постъпили 23 хил. тона отпадък. С работата си той и неговите колеги са достигнали капацитет на самото депо и когато е бил отстранен са приети 153 хиляди тона отпадък, като това е три пъти повече от нормите, които са дадени в самото начало. Всичко това се дължи на неговата работа и на тази на екипа. Не е било възможно да си позволят нито един ден пропуснат за разстилане и уплътняване на отпадъка, като сметоизвозните коли работят абсолютно всеки ден. Още веднъж потвърждава, че е подписал заповедите и ги е създавал, но всичко било със знанието на кмета. Винаги се е допитвал до него, а той му е казвал, че работата трябва да се работи, да се правят документи. Белчев обясни, че реално паричните средства идват в самото депо по решение на общинския съвет, като в началото на всяка година има отчет за предишната, и план-сметка за приходи и разходи за следващата година. Всеки един изминал месец се пуска искане до кмета, в който той подписва всички разходи на депото за месеца – заплати, външни разходи, за гориво, за вода. за ел. енергия и т.н. Абсолютно всички разходи минават през кмета, като на кмета се дават и месечни справки, когато той поиска, във всяко време знае разходите на депото", сочат в решението от КПК.

 

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано