Държавата погубва българските гори
Близо една пета от горите ни са застрашени от голи сечи. Държавата подготвя опасни изменения и допълнения в две наредби, които биха дали правомощия за безконтролна сеч в българските гори. Спорните проекти за промяна на Наредбата за сечите в горите и промяна на Наредбата за строителство в горските територии бяха публикувани на портала за обществени консултация на Министерски съвет, алармираха от природозащитници от WWF.
"Всеки, който милее за гората, може да изпрати до ИАГ апел за отмяна на опасните изменения в наредбите. Измененията в Наредбата за сечите /чл. 50, ал. 17/ предвиждат провеждане на масови сечи за прокарване на просеки за харвестъри – тежки дърводобивни машини. Новите сечи ще се извършават допълнително над вече планираните. Ако бъдат приети, те ще позволят до 17% от площта на гората, което е близо една пета, да бъде допустима за сеч за просеки. Паралелни изменения в Наредбата за строителство в горските територии обезпечават достигането на тези 17%, като регламентират изграждането на нов вид извозни пътища за харвестъри", сочат от неправителствената организация.
"Ако влязат в сила, промените ще предизвикат фрагментация на горите, увеличаване на ерозията, увреждане на горските почви, влошаване на здравословното състояние на горите, намаляване капацитета на горските екосистеми да изпълняват водоохранни, водопречистващи и водозадържащи функции. И всичко това в момент, когато природните бедствия стават все по-интензивни и по-разрушителни, а горите са най-важният ни съюзник в борбата срещу промените в климата", подчертават в писмо до медиите.
„Тези изменения очевидно имат за цел да допуснат масово навлизане на тежки машини в горите, което да увеличи дърводобива. Това означава лесовъдските системи в България, които в голямата си част са съобразени с условията на терена, релефа и климата, както и със спецификата на горските насаждения, отсега нататък да трябва се съобразяват с техническите възможностите на машините. Това е абсурдно и е огромна стъпка назад за лесовъдската наука в България. В резултат ще се влоши състоянието на горите и предоставяните от тях екосистемни услуги. Най-потърпевши от това, уви, ще сме ние – хората“, предупреждава Нели Дончева, ръководител програма „Гори“ във WWF.
"Измененията в Наредбата за сечите, предвиждащи добива от сечи за просеки да не се включва в допустимия размер на ползване, определен от горскостопанските планове и програми, противоречи пряко на чл. 13, ал. 4 от Закона за горите. Подобна промяна обезмисля горскостопанското планиране, което отчита състоянието на горите, и застрашава практиките за устойчивото им управление", категорични са от природозащитната организация.
Коментари