Иван Костов за рекордните полицейски заплати и лекарите в Югозападна болница

Сподели във Facebook
Снимка бгнес Снимка: бгнес

"Увеличение на заплатите на полицаите ни с 51 процента, е нечувано в света, няма го никъде. Нека да го кажем ясно и съвсем директно на хората, които се канят да изкарат полицаите да протестират на улицата. Няма в света такава ситуация, когато инфлацията е 2,8% да има 51 процента увеличение. Това наистина е за Гинес. Ако тези хора излязат на улицата, цялата система вече ще рухне", коментира бившият премиер и екслидер на СДС Иван Костов.

Костов е доста разтревожен за качеството на публичния дебат. Коментира и казуса с лекарите в Сандански, които вкупом заплашиха да напуснат Югозападна болница. 

"Какво наблюдаваме? Лекарите от болницата в Сандански си подават вкупом оставката, защото Общинският съвет им е организирал нещо като публичен съд, на който са поканени хора, свързани със семейство, загубило бебе в колата за неотложна медицинска помощ. Наричат лекарите убийци и те вкупом си подават оставките. За какво свидетелства това освен за абсолютна загуба на доверие на част от българското общество към хората, които се грижат за нашето здраве. Това означава, че става абсолютно невъзможно пациентите да бъдат лекувани. За да бъдат лекувани, те трябва да имат доверие в лекаря. Това е от най-съществено значение. Когато това доверие в системата на здравеопазването изчезне, тя не може да функционира. И започва да се разпада пред очите ни", заяви Иван Костов в интервю за Дойче веле. Той говори и за образователната система, която е в аналогичен разпад - родители вдигат скандали на учителите защо пишат двойки на децата им. "Това означава, че на практика се блокират усилията на училищната система, на самите учители да направят това, което е необходимо, за да накарат децата да се стараят и да получат умения, способности, знания. Да създадат у тях онези нагласи, които са ключови, за да станат учениците добри български граждани. Например да различават доброто от злото. Поне това да различават", съветва той.

"Ние имахме план, имахме идея, имахме програма как България да се върне там, където ѝ е мястото - в европейското семейство, в това семейство, където сме били от своето Освобождение до 1944. Когато сме били една от уредените държави. Това не са илюзии. Това беше абсолютно задължителен план за изпълнение. Този план беше саботиран. Това са точните думи", категоричен е Костов.

"В другите социалистически страни тези планове сработиха и те в момента са в съвсем друго положение. У нас беше извършен огромен саботаж на европейската модернизация на страната. Саботажът дойде от елита на бившата комунистическа партия и на специалните служби, които създадоха организираната престъпност. Именно тяхната съпротивата отклони българския преход от неговото удържане и от създаването на една консолидирана демокрация в страната. На политическите върхове на страната застанаха хора, които нямат нищо общо с интелигенцията, които не са в състояние да я слушат, не са в състояние да я разбират, не са в състояние сами да направят анализ на нещата. Не са в състояние да видят в средносрочна, дори не в най-близка перспектива какво става в страната. Тоест, нямат никаква прозорливост и нямат откъде да я имат. Тези хора - ще се изразя много меко - са много далече от възможността да комуникират с интелигенцията", подчерта икономистът.

Той предрича вероятен изход от ситуацията в хиперинфлацията: "Да се случи отново това, което се случи през 1994-1996 година - хиперинфлация. И това би станало, ако финансовата дисциплина рухне отново в такава степен, че се строши оста, която изградихме през 1997-1998. Това е оста между монетарната политика с валутен борд и фискалната стабилност, гарантирана с ред механизми, които бяхме вградили в тогавашния дългосрочен закон за бюджета. Тази ос по този начин държи макроикономическата стабилност на страната в продължение вече на 25 и повече години. Тази ос в момента се троши. Някои казват - ама бордът няма ли да ни спаси? Ако се счупи оста, бордът не може да ни спаси. Бордът ще увисне без фискална стабилност, без консолидиран бюджет, при драстично нарушен закон за публичните финанси. Бордът не може да удържи тази ситуация."

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано