Модернизират железопътни гари в Югозапада

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Националната железопътна компания обави процедура за проучване, изготвяне на идейни проекти с прогнозна стойност 126 000 лева, без ДДС. След това ще има обществена поръчка за реконструкция на гаровите комплекси в Перник и Радомир. Проектирането на гарата в Перник е за 75 000 лева, а за радомир - над 51 000 лева. Срокът за изготяването е 90 дни, а срокът за участие в конкурса е до 12 декемри.

"Изпълнението на ремонтните дейности няма да е лесно, тъй като сградите на двете пътнически гари са със статут на недвижима културна ценност. Това означава, че всичко трябва да се съгласува с Министерство на културата, след писмено становище на Националния институт за недвижимо културно наследство. Избраните изпълнителите трябва да подготвят проучване на сградите, конструктивна експертиза, актуализация на техническите паспорти на приемните здания. Също кога да изготвят идеен проект за реконструкция, документи за преценка необходимостта от ОВОС, както и технически спецификации за възлагането на инженеринг. Техническият проект предвижда за гара Перник-пътническа и гара Радомир, направа на ново коловозно развитие. То включва предпазни изтеглители на всички коловози, включващи се към главните, нови перони с височина 55 сантиметра. Ще има и пешеходен подлез за достъп до тях и осигуряване на достъпна среда", сочат от БДЖ.

В документацията е посочено, че гара Перник – пътническа, е в експлоатация от 1915 година. Тя е със застроена площ от над 589 квадратни метра. Наблюдава се наличие на мухъл, течове, на места има разрушаване на стените, а по таваните има пукнатини, компреметирани настилки и лошо състояние на дограмата. Има помещение за ресторант, което обаче не функционира. Санитарните прибори в санитарните възли и умивалниците в помещениятa са морално остарели. Сградната канализационна инсталация е в лошо състояние. Съществуващата електрическа инсталация не отговаря на изискванията на действащата нормативна уредба. Във връзка с необходимостта от изграждане на обществен паркинг с осигурени места за лица с намалена подвижност и служебен паркинг, подмяна на настилката, изпълнение на скосявания, рампи и други съгласно изискванията за достъпна среда. Изпълнителят на настоящата обществена поръчка следва да предложи варианти за решения на околното пространство, включително чрез премахване на част от постройките към гарата, пише в документацията.

Гарата в Радомир е въведена в експлоатация в началото на миналия век. Тя е със застроена площ от 307 квадратни метра. Нейното състояние също е лошо, като най-окаян е таванския етаж, който е с дървена конструкция.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано