Отново забатачиха пътя през Кресненското дефиле
АПИ прекрати поръчката за алтернативен път през Кресненското дефиле и завършване на автомагистрала "Струма" в посока ГКПП-Кулата.
Мотивите са свързани с изискване на Бернската конвенция от края на миналата година, което на практика задължи държавата и институциите да намерят вариант платното на магистралата да бъде изведено от Кресненския пролом и да бъде до другото – в посока от Кулата към София.
Припомняме, че АПИ направи вече първи стъпки за реализиране на лявото платно към столица. Миналата година от Министерство на регионалното развитие съобщиха за еconomic.bg, че за него се изготвят технически проекти и са изплатени аванси за над 110 милиона лева на фирмите, които са избрани за изпълнители по поръчки от 2019 година. Междувременно за дясното платно, в посока Кулата, АПИ стартира през март миналата година търг за търсене на алтернативи, така че то да минава извън Кресненското дефиле и да не се реализира с реконструкция на съществуващия път Е79. Той минава през дефилето и е част от Вариант Г.10.50, приет от правителството на ГЕРБ.
Това е обаче е неприемлив вариант за екоактивисти и природозащитници от години. Малко след стартирането на търга природозащитници коментираха, че най-вероятно ще се търсят алтернативи, само за да се каже, че такива няма. Те бяха на мнение, че ако изобщо някога е имало такива, те щяха да бъдат обсъждани още преди години.
Развръзката обаче дойде през декември миналата година, когато Бернската конвенция излезе с решение, че магистралата трябва да бъде построена изцяло извън Кресненския пролом. Важен момент в това решение е изискването за проектиране на дясното платно, в посока Кулата, „успоредно и непосредствено до“ лявото в посока София.
Според решението окончателно трябва да отпадне вариантът платното в посока Кулата да минава по сегашния път през Кресненския пролом. Той трябва да функционира само като допълващ локален път на магистралата. Освен това спешно трябва да се изготви ОВОС на алтернативата. Заложено е условие за изготвяне на пътна карта със стъпки, така че магистралата да бъде построена до 2030 година. Освен това страните бяха призовани да докладват за взетите мерки още през февруари 2025 г.
Именно заради това решение на Бернската конвенция, сега АПИ отменя търга за алтернативите, тъй като в процедурата не е зададено изискване дясното платно да бъде изградено непосредствено до източното към София, което е основното изискване във взетото решение.“ С обявената поръчка се изисква представяне на Възложителя единствено на възможни трасета по отношение на автомагистрала „Струма“ и на дублиращо двупосочно трасе на път I-1, но без да са дефинирани конкретни изисквания за преминаването му. Това е обстоятелство, което не отговоря в цялост на взетото решение на заседанието на конвенцията, се допълват в мотивите за прекратяване на процедурата.
Посочва се още, че реализацията на магистралата е приоритетна и трябва да бъдат извършени проектантски дейности, чиито резултат да представя възможни идейни проектни решения и те да бъдат изпълнени в кратки срокове. Така заданието и предметът на поръчката трябва да бъдат променени в изготвянето на идеен проект, който представлява нова за настоящата поръчка дейност. Този идеен проект, следва да представя детайлни проектни решения за съответната фаза, които не са предмет на настоящото задание, съответно на настоящата обществена поръчка.“
Не на последно място, включването на нови дейности, част от ново задание за изпълнение на поръчката ще доведе и до промяна в прогнозната й стойност, предвид спецификата, сложността и обема на новите дейности, които ще бъдат част от изпълнението ѝ.
Припомняме, че стойността на прекратената процедура бе за 1 милион лева без ДДС, а оферти подадоха 10 участници. Ако българските институции изпълнят в цялост решението на Бернската конвенция, то като за начало трябва да бъде разработена пътна карта със срокове, така че магистралата да бъде завършена до 2030 г., и то във вариант двете платна извън Кресненския пролом. Така ще бъдат изпълнени и изискванията на еколозите и природозащитниците, тъй като те настояват именно за това от години.
Предвид това, че за лявото платно в посока София се готвят технически проекти, има сключени договори с изпълнители и са платени аванси, то нов ОВОС за него няма да се прави. Такъв обаче най-вероятно ще е нужен за дясното платно в посока Кулата. Както се посочва и в решението за прекратяване на процедурата, АПИ следва да обяви нов търг за идеен проект. Едва след това може да се възложи проектиране. Тъй като процедурите са дълги, не е ясно кога ще се стигне до поръчка за възлагане на строителство и започване на дейности.
Коментари