Посрещаме добри и богати гости на Игнажден

Сподели във Facebook

Празнуваме Игнажден - ден на Игнатий Богоносец. Именяци на 20 декември са Игнат, Искра, Искрен, Огнян, Огняна, Светла, Светослав, Пламен, Пламена.

Няма друг празник, който да е свързан с толкова поверия и ритуали. Първото и най-популярно поверие е свързано с това, кой първи ще влезе в дома ни на 20 декември, ако е добър човек – чака ни добра и успешна година. Ако първият влязъл в дома е домашно животно, означава признателност и късмет. Ако в дома ви влезе бременна жена или с малки деца, животът ви ще е повече от хубав. Вярва се, че ако на Игнажден срещнем циганин, цяла година ще сме доста щастливи.

Както на повечето подобни дни, традицията повелява на Игнажден да не се работи, като това се отнася най-вече за младите жени, които не са раждали. Ако днес си почиват, раждането им ще е по-леко. Не изнасяме нищо от вкъщи днес – най-вече сол и огън, за да не излязат от дома сполуката, късметът и берекетът. Не се дава и взима нищо назаем.

Според християнските представи от Игнажден започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ. Дните през този период се наричат "Мъченици". Жените тогава не трябва да работят никаква домашна работа, за да забременяват и раждат лесно.

Не се пере, за да не се настани в дома ни болест. Не се вари боб, за да не бие градушка. Не се местят кошери, за да не избягат пчелите. Погледнете през прозореца – ако времето е ясно, през април ще има суша. Ако е облачно, чака ни успешна и обилна година. Трапезата на Игнажден е разнообразна, като за празник.

Игнатий Богоносец бил ученик на Свети Йоан Богослов. По-късно става епископ на Антиохийската църква, където първи въвежда пеенето на божествените песни на два клира - хора, прието по-късно и от другите християнски църкви. Паството му го нарича Богоносец, защото той самият казвал, че "носи Бога в себе си, в душата си".

 
 
 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано