Предлагат по-дълга учебна година

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Обсъждат се варианти за удължаване на учебната година.

"Обвяването на допълнителни дни, извън учебния календар, за почивни може да бъде компенсирано с по-дълга учебна година", заяви просветният министър Галин Цоков. Той коментира, че трябва да се обсъди възможно ли е учебната година да се увеличи с една седмица. Изключително важно е този дебат да започне още от сега, може би след Нова година и ще е за това как да се увеличи поне с една седмица учебната година - дали това да стане с една седмица по-рано, преди 15 септември, или с една седмица да се навлезе за някои класове в юли.

Третият вариант е да започва или да завършва стъпаловидно учебната година, например и сега спортните училища започват учебната година от 1 септември. Евентуално за различни етапи и степени, според броя на учебните дни, да се започва в различна седмица през септември. Всичко това трябва да се обсъди и с учители, и с родители, и с ученици, и се надяваме да има време да го отворим този дебат, каза образователният министър.

Предвижда се да има увеличение от 4,1 процента на 4,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на средствата за образование в проектобюджета за 2025 година, обяви Галин Цоков. Той уточни, че това е увеличение със седем десети повече от миналата година, когато бюджетът за образование беше 4,1 от БВП, а сега се предвижда да е 4,8 процента от БВП. По отношение на училищното образование ще е достатъчно за увеличаване до 125 процента на заплатите на учителите спрямо средната работна заплата за миналата година за страната и за повишаване на заплатите във висшите училища. Предвиждат се около седем и половина милиона лева, близо осем милиона лева, за увеличаване на средствата за наука, което също е положителен ефект от бюджета, отбеляза министърът в национален ефир.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано