Сурвакари благославят за здраве и берекет
Честита да ни е новата 2025 година! В първия ден от нея празнуваме Сурва или Василица.
С имен ден са Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.
Васильовден, Василица или Сурва, се отличава се с богата обредност. Наред с Коледа и Сурва може да се причисли към най-мистичните български празници. Защото по-голяма част от ритуалите и обредите извършвани през тези дни носят духа на старите българи.
Народната традиция свързва празника на Св. Василий Велики с обичая сурвакане. Въпреки тази малка съществена разлика с коледарските групи, на Васильовден се събират млади мъже, които обикалят къщите през нощта и сурвакат техните стопани. На самия празник минават и групи от деца, които също сурвакат стопаните на къщите.
Сурвакането се явява продължение на коледарските благословии. Както коледарите и сурвакарските групи си имат водач и човек, който изпълнява ролята на магарето и прибира парите и другите дарове. И пак, както коледарите носят със себе си криваци, така и сурвакарите на Васильовден носят дряновици, украсени с пуканки, сушени плодове и вълна. На трапезата трябва да има варена свинска глава, пача, баница, пита, кокошка или пуйка със зеле, печено прасенце, мед, варено жито, орехи, ошав.
Празникът е свързан е с важен повратен момент в природата - деня на зимното слънцестоене, което го прави подходящ за различни гадания и обреди. Смята се, че това време на годината е най-подходящо за предсказване на бъдещето. На този ден народът ни посреща новата година и извършва множество обреди, свързани с това.
Гости днес могат да бъдат и новогодишните сурвакари, които обикалят къщите и сурвакат за здраве и берекет.
Изпращат се с плодове, кравайчета и дребни подаръци.
Коментари