9 септември - преврат или революция

Сподели във Facebook
Снимка бтв Снимка: бтв

Навършват се 73 години от Деветосептемврийската революция, извършена на 8 срещу 9 септември 1944 година.

Тогава е свалено правителството на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев.

Събитията от 9 септември 1944 година до домекратичните промени у нас се смятаха за социалистическа революция.

След 1989 година събитието е определяно като „военен преврат“.

Отечественият фронт взема властта в България с помощта на настъпващите в страната сили на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България излиза от Оста и попада в съветската сфера на влияние.

На 26 август 1944, под заплахата от настъпващата Червена армия в Румъния, правителството на Иван Багрянов обявява неутралитет на България във войната между Германия и Съветския съюз. То се разпорежда германските войски да напуснат страната, а отказващите да бъдат разоръжени.

На 5 септември ЦК на БРП и Главният щаб на Народоосвободителната въстаническа армия изработват оперативен план за вдигане на въстание, доуточнен на 8 септември. Според него трябва посредством координирани действия на партизаните, на бойните групи и преминалите на страната на ОФ армейски части през нощта на 9 септември да бъде взета властта и да бъде установен пълен контрол върху страната.

За цел на въстанието е обявено „да се събори фашистката власт и се установи народно-демократична власт от Отечествения фронт“. Още на 6-7 септември започват вълнения в различни части на България. На места стачките и митингите прерастват във въоръжени сблъсъци с полицията, дадени са жертви и от двете страни. На 7 септември Червената армия нахлува на територията на България.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано