20 хиляди нови гласоподаватели в четири благоевградски села

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Изборите за кмет и местна власт догодина, както и европейските, ще се провеждат по новия Изборен кодекс.

Избирателните списъци вече се правят по постоянен адрес, а не по настоящ, както беше досега.

Увеличаването на броя на "новите" българските граждани, предимно от Македония, увеличава драстично гласоподавателите. Това ще засегне пограничните общини, прогнозират експерти, които посочиха като емблематично населено място благоевградското село Бело поле.

Бело поле стана известно преди 2 години, защото при население под 1000 души, там имаше близо 10 000 гласоподаватели. Те са от западната ни съседка. Македонците, получили българско гражданство, са посочили като постоянен адрес в паспорта си Бело поле, предаде Нова. Голяма част от тях са регистрирани на адреса на трафопост. Подобна е ситуацията в съседното село Рилци.

През последните години списъците на новорегистрирани български граждани, в традиционно малки села край Благоевград, е нараснал с хиляди. Увеличаването на броя на населението вече е повлияло върху резултатите и начина на провеждането на изборите в района. Заради по-големия брой жители е увеличен броя на общинските съветници в Благоевград. От броя на населението зависи и в кои населени места ще избират кмет.

Това означава, че право на глас в Бело поле, Рилци, Логодаж, и Покровник, където реално живеят общо под 4 000 жители, право на глас за кмет и общинари ще имат близо 20 000 души.

"Ние, които се занимаваме с избори, казваме, че вотът не може да бъде предвиден за големите системни играчи. Ако някой реши да организира тези хора да гласуват за точно определен кандидат, сериозно би изкривил очакваните изборни резултати в района", заяви председателят на РИК-Благоевград Мартин Бусаров.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано