Антикорупционният закон притесни общинари

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Заради изискването за деклариране на несъвместимост, новият Антикорупционен закон притеснява общинските съветници.

Новоприетият закон поставя множество от тях пред дилемата – да участват в местните парламенти или да се откажат от договори с общините или общинските дружества.

В срок до 23 февруари общинските съветници трябва да подадат пред органа по избора или пред постоянната комисия на съответния Общински съвет декларация за промяна в декларираните обстоятелства за несъвместимост по член 39 от ЗПКОНПИ", посочиха в съобщение до медиите от КПКОНПИ.

"В Закона за предотвратяване на корупцията има един параграф 19, който прави промяна в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Добавена е точка, където има ограничения общинският съветник да не може да бъде ЕТ, съдружник, акционер, член на управителен, надзорен или контролен съвет на търговско дружество, което има сключени договори с общината, в която е общински съветник, както и с търговски дружества с общинско участие или общински предприятия", коментира пред БНР Красимира Германова, председател на Управителния съвет на Националната асоциация на председателите на общински съвети.

Според организацията е притеснително, че в разпоредбата е посочено "едно общо понятие" за договори с общината, търговски дружества с общинско участие или общински предприятия без да се прави разграничение или конкретизация на тези договори.

"В общия смисъл е и договор за наем на помещение. Имаме много лични лекари, които са общински съветници – те имат подписани договори за наем за кабинета, в който обслужват местната общност. Понякога това са договори за извършване на ремонтни дейности посредством някаква спечелена поръчка. Такива договори може да бъдат и в курортните населени места и не само, договори, сключени при отдаване на временно преместваеми обекти, договори за търговска площ", коментира Германова и поясни, че в 80 процента от местните парламенти имало напрежение от Антикорупционния закон.

От УС на НАПОС нямали информация и как да се процедира при заварено положение. "Надяваме се да се изяснят нещата – за да не се окажем в ситуация, в един момент да останем без общински съветници", коментира Германова.

По този повод от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество припомниха, че общинските съветници са длъжни да декларират несъвместимост по места.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано