АПИ преговаря с протестиращите за Скаптопара

Сподели във Facebook

Агенция "Пътна инфраструктура" изпрати бившия шеф Дончо Атанасов в Благоевград за преговори с Инциативния комитет, борещ се за спасяване на Скаптопара.

Заедно с Атанасов в срещата в кметството на Покровник бяха ръководителят на разкопките край селото Здравко Димитров, директорът на Националния археологически музей Людмил Вагалински, както и един от съдружниците в строителното дружество "Агромах" Христо Савев, потвърдиха от ИК. 

Нужни са допълнително 27 милиона лева, за да се извърши промяна на трасето на новостроящия се ЛОТ на АМ "Струма" в района, за да се спаси античното селище, смятано за Скаптопара. Разчетите са направени в пътната агенция. Паричната сума е наполовина от тази, обявена преди два месеца от премиера Бойко Борисов в Благоевград.

Към момента обаче не е ясно дали античното Скаптопара ще бъде погубено за втори път. Всичко зависи от волята на премиера Борисов и подсигуряване на парите, казаха от Инициативния комитет. Те са категорични, че не трябва да се спира и строителството на автомагистралата.

От АПИ предлагат откритата преди около три месеца римска гробница да се премести 20 метра в сервитута на археологическото селище. Заедно с гробницата има възможност да се измести и църковният храм, който е сред най-уникалните находки.

От ИК обаче са категорични, че всичко трябва да остане на място.

Днес е поредният протест в защита на Скаптопара. Митингът е в 13.00 часа пред сградата на Общината.

Все още няма отговор от комисията, назначена от премиера Борисов. Експертите трябва да кажат окончателно дали Скаптопара ще бъде спасена от булдозерите. Идеята на протестиращите е да се превърне в археологически парк за поколенията в Благоевград и Пиринско. 

Експертна комисия към Министерство на културата ще реши бъдещето на археологическите проучвания, сочи официално съобщение на АПИ от днес.

До  20 юли трябва да приключат археологическите проучвания на участъка от АМ "Струма"  между  Благоевград и Крупник. Агенция "Пътна инфраструктура" прави това уточнение по повод запитвания от медии за срока за завършване по договор  на  разкопките край село Покровник.

След приключване на работата на археологическия екип експертна комисия към Министерството на културата ще издаде протокол за бъдещите действия относно археологическия обект. На 5 май бе спряно изпълнението на всички видове строително-монтажни работи в отсечка с дължина около 1,9 км, включително и в участъка с археологическите проучвания. Извършено е консервиране с битумна емулсия на изпълнените до момента на спиране строителни работи, за да не се повредят от атмосферните условия.

Решението дали трябва да се измества трасето на автомагистрала „Струма“ край Покровник ще бъде взето от  експертна комисия, назначена от министъра на културата. Тя ще се произнесе след като завършат археологическите проучвания.

Според становището на екипа археолози, което е подкрепено и от Националния археологически институт с музей при БАН, разкритите до момента гробница и църква може да бъдат преместени от трасето на магистралата, така както е правено и с други находки, открити при изграждането на различни инфраструктурни обект, каквато е и световната практика.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано