АПИ с оправдания за опасния тунел "Железница", идват проверяващи

Сподели във Facebook

Констатациите, че новоизграденият тунел при симитлийското село Железница е опасен заради пълзящите две огомни свлачища, изстреля на проверка заместник-регионален министър и шефове на АПИ.

Утре към 11.30 часа на място ще са ресорният Захари Христов и председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура” Иво Иванов Те ще инспектират лот 3 на АМ "Струма. По-рано днес от АПИ се оправдаха за тунела, като казаха, че той още не е готов, въпреки експертния доклад на Института по пътна безопасност, че съоръжението не се пуска умишлено заради проблемите със свлачищата, за които да момента не е съобщавано официално.

"Тунел „Железница“ на АМ „Струма“ не е готов. Не са завършили асфалтовите работи, монтажът на ограничителните системи, доизграждането на електрозахранването в съоръжението. Продължава и работата по системата SCADA за управление на тунела. Нейното изпълнение към момента е на 80%. Работи се по системите за безопасност в тунела - аварийни ниши, табла, климатици, окабеляване, оптика, монтаж на интелигентната транспортна система. Агенция „Пътна инфраструктура“ прави това уточнение по повод некоректни и невярни твърдения на Института по пътна безопасност", казаха от АПИ.

"Не са спирали инженерно-геоложките и хидроложки проучвателните дейности на двете свлачища на автомагистралата - при 365-ти км, което е преди тунела, пътувайки от София към Кулата, и при 369-ти км - след съоръжението. За свлачището при 365-ти километър, в периода септември 2021 г. - май 2022 г. от проектанта са представени и разгледани 4 варианта на идеен проект за укрепването му, но те са отхвърлени от Експертен технико-икономически съвет, като нецелесъобразни. На 28 юли е предаден окончателен коригиран идеен проект, който е разгледан и приет на ЕТИС на 10 август 2022 г. Прието е решение, което се състои в изграждане на предпазна стоманобетонна стена в дясно в основата на ската и тунел/тунели на магистралното трасе и допълнителна предпазна стена между двете платна. Този вариант позволява след изграждането на тези конструкции да продължи по безопасен начин работата по изграждане на пътното платно на директното трасе. Предстои внасяне на необходимите документи в МРРБ за издаване на предварително разрешение по реда на чл. 96, ал. 3 от Закона за устройство на територията", оправдават се от АПИ.

"За свлачището е проведено заседание на ЕТИС, на което е разгледан изготвеният геоложки доклад и вариантни решения за преодоляване на свлачищните явления. На него е решено геоложкият доклад да се приеме като се направят необходимите допълнения, както и да се одобри вариант за преоткосиране и изграждане на пилотна система с укрепителна стена. На 11 април изпълнителят е представил доклад с отстранени забележки. Документите са окомплектовани и на 31 май,са внесени в МРРБ за издаване на предварително разрешение. На 7 юли ексминистърът Гроздан Карадгов е дал предварително съгласие за извършване на геозащитни мерки, като е записано, че следва това съгласие да се впише в Заповед за допълване на издаденото за обекта Разрешение за строеж. За проучвателните дейности по укрепването на двете свлачища АПИ не е извършвала никакви плащания", казват от пътната агенция.

Във връзка с предстоящите дейности, свързани с преодоляване на проявилите се свлачищни процеси, се проучват варианти за пускането на движението в едно платно до края на годината. На проектантите са дадени указания да разработят такава възможност, а комисия от експерти ще оцени опасността от свлачището. Въз основа на тяхната оценка ще се предприемат спешни действия и спазвайки нормативната уредба ще се търсят варианти за пускане на движението в участъка с временна организация за безопасност на движението с цел улесняване на трафика.​

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано