Цацаров пак атакува санданчанина Манолев, намеси и баща му

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Антикорупционата комисия, ръководена от Сотир Цацаров, обжалва решението на съда, оправдал санданчанина Александър Манолев по дело за конфликт на интереси. Атакува се и частта в съдебното решение, касаещо изплащане на 6000 лева от Комисията в полза на бившия заместник-министър с къща за гости, построена с европейски пари. Както вече информирахме, оневиняването на Манолев и отхвърляне на наказанието от 10 000 лева, стана преди дни на първа съдебна инстанция.

От пресцентъра на комисията "Цацаров" обявиха, подробности за установения конфликт на интереси. Става ясно, че и бащата на Манолев - Димитър Манолев, дългогодишен кмет и бивш митничар на Кулата, е участвал с пари за построяване на къщата с минерална вода и на 3 километра от Сандански. Манолев старши е дал заем в размер на 700 000 лева на бавачката Ана Димитрова, с която Александър Манолев е подсъдим в Окръжен съд-Благоевград за източване на финансови средства с неистински документи.

Публикуваме съобщението без редакторска намеса:

На 10 октомври 2019 година КПКОНПИ установява наличие на конфликт на интереси за Александър Манолев. В периода 5 май - 18 април 2017 година, в качеството си на член на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“, е отговарял за отпускането на средства по европейски програми за изграждане на къщи за гости. Успоредно със заемането на висшата публична длъжност, той е получил пълномощно да представлява едноличен търговец (2 броя генерално пълномощно и 1 бр. за представляване на търговеца пред ДФЗ). Въпросната фирма е собственост на дъщерята на жената, наета да гледа децата му, и е получила паричен заем в размер на 700 000 лева от дружество, собственост на бащата на Александър Манолев.

Същият едноличен търговец получава разрешение и финансиране от Държавен фонд „Земеделие“ за изграждане на „Жилищна сграда – къща за гости“, басейн и ограда в поземлен имот в гр. Сандански. Имотът е собственост на Александър Манолев, който е притежавал всички лостове за влияние върху структурните звена в ДФЗ. В своето решение КПКОНПИ обосновава наличие на конфликт на интереси, поради установено стопанско-финансово обвързване, както и за оказване на влияние в частен интерес на свързано с него лице – дъщерята на жената, наета срещу заплащане да гледа децата му.

В решението си съдия Миглена Николова от Второ отделение, 39-ти състав на АССГ, не приема аргументите на Комисията и посочва, че не е установена икономическа зависимост. Въпреки наличието на общо пълномощно от едноличния търговец, което не е оттеглено към момента на заемането на висша публична длъжност (заместник-министър), съдът не намира доказателствата за достатъчни. В мотивите си съдия Николова посочва още, че предложението за проверка на къщата за гости е направено 8 дни преди Манолев да бъде освободен от длъжностите си, а Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ е колективен орган и не е доказано, че той, като член на УС на ДФЗ, е оказвал влияние и е повлиял на решението на колегите си.

Решението на АССГ ще бъде обжалвано от Комисията пред ВАС в законоустановения срок.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано