Честит и благословен празник!

Сподели във Facebook

Масово се почита Свети Трифон. Всички лозови масиви се заразявт ритуално в чест на светеца - пазач на лозята и плодородието.

Зарязването се изпълнява обикновено от мъжете лозари, макар че на места в Югозападна България зарязват жени, моми и ергени или двама съпрузи. 6519 именници празнуват на Трифон Зарезан. 4403 са мъжете, а 2116 са жените, сочи справка на Националния статистически институт. Заедно с тях празнуват лозари, винари, градинари, както и всички, които обичат виното. Празникът се нарича още като Зарезановден.

Свети Трифон е бил и лечител, който се прославил се с чудесата, които правел.

Обичаят повелява стопанката на къщата да стане рано и да опече обреден хляб. Вари се и пиле, а в бъклица се налива от най-хубавото вино.

Всичко се поставя в шарена торба и с нея стопанинът се отправя към лозето. Там събралите се мъже започват ритуала по зарязването на лозите. Обърнати на изток и посрещайки слънцето, те зарязват по три лози, а с отрязаните клонки украсяват калпаците си. Лозите се пръскат със светена вода и се благославят за плодородие и берекет.

Денят на Свети мъченик Трифон се отбелязва първоначално у нас на 14 февруари като Ден на лозаря. През 1968 година след въвеждането на Григорианския календар от Българската православна църква датите на църковните празници се изместват. Свети мъченик Трифон започва да се отбелязва на 1 февруари, а Денят на лозаря - на 14 февруари.

Ритуално зарязване на лозята има в благоевградското село Дъбрава, в симитлийското Черниче, в Мелник, както и в населените места в Санданско и Петричко. Денят на лозаря има древни езически корени от времето, когато по българските земи са живеели траките.Производители и любители на гроздовия елексир се събират на 1 февруари в местността "Подстанцията" в Кресна. Празникът започва с водосвет и благословия за плодородна година и зарязване на лозята. Местните ще посрещнат бог Дионис и свитата му. Предстои дегустация на миналогодишното вино и церемония по награждаване на производителите.

Край Сандански също са планирани празнични ритуали. Традиционно те са в село Илинденци край Струмяни и в Ласкарево. Владиката Серафим и свещеници от региона са поканени за зарязване на лозята и ритуално поливане с червено вино.

В благоевградското село Дъбрава Свети Трифон ще слезе на 4 февруари. Тогава ще бъде определен и Цар на виното. Дегустациятазапочва в 10.00 часа. Жури от технолози ще има отговорната задача да оцени по качество, сорт и плътност вината, а производителите на най-добрите от тях ще бъдат наградени в няколко категории. В 11.30 часа ще бъде извършен и ритуал по зарязване на лозята в село Дъбрава.

Община Гоце Делчев организира традиционния празник на виното в село Делчево. Местните лозари празнуват два дни - на 4 и 5 февруари. Конкурсът за най-добър винопроизводител и производител на ракия е в първия ден в "Делчовски хан". На 5 февруари от 11.00 часа ще се извърши традиционното зарязване на лозята в местността „Баира”. Малко по-късно ще започне тържеството на площада в село Делчево.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано