Данъчни и полицаи щурмуват зимните курорти

Сподели във Facebook

Данъчни и полицаи започват масирани акции в Банско, Добринище и другите курортни селища в Пиринско.

Инспектори от НАП предварително поясниха пред общинари, хотелиери и предприемачи изискванията и промените в данъчно-осигурителното законодателство, които влизт в сила от 1 януари следващата година.

Запечатването на търговски или хотелиерски обект, както и съответната глоба, занапред ще се издава на последните наематели, тъй като честа практика е при констатирано нарушение, заведенията да се преотдават на нови юридически субекти.

На официалната интернет страница на НАП ще се обявят обектите, които предстои да бъдат запечатани. При установено неиздаване на касова бележка обектите на нарушителите огат да бъдат запечатани за срок от един месец.

В хода на проверките НАП ще следи и за валидни трудови договори, осигуряване на реални заплати на работещите в обектите, подадени ли са навреме осигурителните декларации и внесени ли са задължителните осигурителни вноски. През миналата година данните на приходната агенция показват 35 процента увеличение на оборотите в Банско.

По време на срещата в Банско, Николай Хаджиев - директор на полицията в Благоевград апелира за повишено внимание при набиране на персонал, задължително изискване на свидетелство за съдимост. Той изтъкна случаи, когато криминално проявени лица започват работа в туристически обекти с цел да подават информация за богати туристи, луксозни коли и след това организират групи за обири.

Кметът Георги Икономов изтъкна, че има собственици на обекти за нощувки, които укриват на доходи в апартаментните комплекси. Те не са регистрирани като места за настаняване на гости, не плащат туристически данък, и нямат категоризация.

"Идеята е браншът да поиска от Министерство на туризма да бъде променен законът в тази си част, така че да не допуска категоризация на единични апартаменти в жилищни сгради. Един от мотивите за това е трудно осъществяваният контрол на подобни места. Няма как да провериш апартамент който е в жилищна сграда, защото на практика той е жилище на човека. И още един пример. В една кооперация са категоризирани пет апартамента, а в действителност се ползват много повече. Без законова промяна трудно можем да установим и санкционираме нарушителите. Искаме да имаме ясни, точни хотели, къщи за гости, места за настаняване, които са открити и отговарят на всички изисквания за хотелска част", каза кметът на Банско Георги Икономов.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Свидетел -
    Най честото срещано остроумие да се избягват регистрацията за какво се използват определените според ЗУЕС жилищни имоти особено в Банско за \"хотели\" е да се наемат \"фирми\" за поддържане за даване на хотелски принципи под наем! Особено на чуждестранни туристи от \"острова\" или Европа! Когато решите да им обърнете внимание за престъплението Ви заплашват да си плащате \"таксата\" иначе Ви пращат \"частен\" съдебен изпълнител! Пълен абсурд! И това се случва в определени за домове в жилищни сгради според регистрацията им и плащания към НАП данък!

Избрано