До седмица решават за римското селище край Благоевград

Сподели във Facebook

До края на седмицата експерти от МРРБ и Министерство на културата решават съдбата на открития римски град Скаптопара край село Покровник.

Това обяви ресорният министър Николай Нанков, който награди днес победителите в Планинското рали в областния център.

"Ако експертите преценят, че е необходимо да се препроектира трасето на АМ "Струма", което преминава през древното селище, то Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще се съобрази с решението им. Процедурата ще бъде дълга и ще се забавим, тъй като ще трябва да минем през нови имоти, които нямат парцеларен план и отчуждаване. Ще се забавим с около 2 години автомагистралата, тоест до 2023 ще бъде готов и този ЛОТ 3.1. Ще се забавим във времето, ще направим новите процедури, което ще ни струва голям финансов ресурс, но не можем да пренебрегваме историята, заради няколко милиона лева допълнително за бъдещото изместване", заяви Никола Нанков.

"Няма гаранция, че при изместването на трасето, няма отново да се попадне на археология. Ролята ни е много тежка в случая, защото трябва да сме балансьори, но няма да сблъскваме нито един интерес. Нека изчакаме колегите от Министерството на културата, заедно с академичната общност и археолозите да си кажат мнението, а ние ще действаме спрямо него", обясни министърът.

Нанков подчерта, че знаеза Инициативния комитет, който готви референдум за защита на Скаптопара - градът предшественик на Благоевград.

"Уважавам подобни инициативи и винаги се съобразявам с мнението на местната общност, но водещо би трябвало да е мнението на експертите и специалистите в дадените области. Смятам, че мнението на експертите в най-голяма степен защитава общественият интерес, така че при цялото ми уважение, то аз ще се съобразя с решението на сформираната експертна група", каза министър Нанков.

Министър Нанков съобщи, че ще посети мястото на археологическите разкопки и че ще направи второ посещение, заедно с министър Боил Банов, след като експертната група вземе решение за обекта. След като експертите се произнесат по темата, Министерството на регионалното развитие и благоустройството е готово да осигури финансов ресурс, независимо дали решението ще бъде за консервация, социализация или изместване на трасето на магистралата, въпреки че подобен вариант би отложил срока за изпълнение на трасето с две години, коментира още регионалният министър. Той бе категоричен, че проблемът с трафика през Кресненското дефиле и с останалите натоварени участъци в областта ще съществува докато магистрала „Струма“ не бъде завършена.

Припомняме, преди дни на същото място бе открита римска гробница, която вероятно е на високопоставен владетел от 2-4 век. Намерени са лампа, метални предмети от бита. Вероятно преди това положеният там е бил кремиран, казаха от екипа, извършващ разкопките. Гробницата е с две камери и предверие.

Подобни гробници от същото време вече са уникална атракция в съседна Македония, коментираха ангажираните да се съхрят откритите вече около Покровник църква, баня с канализация, търговски обекти, къщи на заможни хора и други безценни находки.

Ако благоевградчани не успеят с искането за промяна на трасесто, при строителството на автомагистралата, ще се погуби ранно християнски храм, датиращ от Втори век. Църквата е от времето на император Константин Велики IV и неговите синове Констанций II и Констанс. Най-ценната документирана находка към момента е храмът на император Константин Велики IV и неговите синове. Сградата представлява еднокорабна конструкция с размери 10 на 6 метра и е част от комплекс от жилищни, обществени и производствени сгради. Построена е след приемане на християнството от Римската империя след Църковният канонотворчески събор в Сердика-днешна София, свикан в 342 година, като II-ри вселенски от императорите Констанс и Констанций II, за да се осигури църковен мир в Римската империя. 

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано