Доцент сигнализира за фалшиви оценки и дипломи в ЮЗУ - Благоевград

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Образователното министерство проверява сигнал за фалшиви оценки и дипломи в Югозападния университет.

След скандала с ректора Борислав Юруков и Антикорупционната комисия, сега висшето училище в Благоевград се разследва за оценки от несъществуващи изпити на дипломирани студенти и фалшифицирани подписи на преподаватели. Сигналът за нередната практика е подаден в МОН през ноември от вече бивш преподавател от ЮЗУ - доцент Стефан Дечев, който в момента работи в НБУ.

Дечев е публикувал сигнала във фейсбук страницата си, отбелязвайки, че става дума за раздадени дипломи за висше образование на студенти при нанесени оценки от негово име за непроведени никога изпити с фалшифициране на подписа му.

МОН обяви, че е предприело действия за изясняване на описаните в сигнала нарушения. "Разпоредена е цялостна проверка. Извършва се предварително проучване на статута на лицата – обект на проверката, както и всички допълнителни факти и обстоятелства, относими към отделните нарушения", съобщиха от ведомството.

В сигнала си той посочва, че корупционните практики са ставали в Правно-историческия факултет на ЮЗУ по време на ръководството на декана Николай Марин и зам.-декана Валентин Китанов. За доказателство прилага и 26 снимки на главната книга, в която има оценки на студенти, подписани от друг, без той да е провел съответните изпити.

"Оценката по водената от мен дисциплина „Въведение в историята на историографията“ е подписана от друг в главната книга, без проведен от мен изпит на студентката", посочва той за дадена студентка, на която е посочен факултетният номер. "Оценката по водената от мен дисциплина „Български национализъм“ е подписана от друг в главната книга, без да съм провел изпит. Дипломата за висше образование, както е видно от главната книга, е вече получена ", продължава той за нея. Общо конкретните случаи, описани от него, са 8. За друг случай той разказва, че няма нито една водена от него дисциплина по учебен план, която да е нанесена в главната книга, като всички оценки, нанесени в главната книга, са съмнителни и изглеждат като подписани от един човек.

"Съдейки по подписите на колегите ми преподаватели, всички тези съмнителни и неавтентични подписи, за които стана дума по-горе, наподобяват в най-голяма степен подписа на тогава заместника на Николай Марин в Правно-историческия факултет, а именно зам.-декана на Правно-историческия факултет и ръководител на катедра „История“ Валентин Китанов. Това е особено видно при сравняване на съмнителните и неавтентични подписи, за които се говори по-горе в сигнала ми, с тези положени след оценки по дисциплините „Българско Възраждане“ и „История на българския народ XV-XVII в.“, които са четени от заместник-декана на ПИФ", посочва Дечев.

Освен въпросните случаи той съобщава и за други, в които положените подписи са също съмнителни и не отговарят на оригиналните и автентичните подписи на колегите преподаватели, титуляри в съответните учебни дисциплини. "За сметка на това учудващо приличат като почерк на онези уж „мои“ подписи, които аз разпознавам като съмнителни и неавтентични. Несигнализирането от страна на колегите от предишното ми работно място се дължи на атмосферата създадена в Правно-историческия факултет под ръководството на декана Марин, самозабравил се научен ръководител на скандалния бивш главен прокурор Иван Гешев. /segabg.com

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано