Доктор разкри как пълнят болниците в пандемията

Сподели във Facebook

Бившият кмет на Дупница, сега лекар в Спешния център в Рила - Панчо Панайотов, разкри машинациите в борбата срещу Ковид-19.

Разгневен от лицемерието на министър и негови кови колеги, Панайотов разказа публично как се пълнят болниците с леки случаи, а се отказва лечение на тежко болни. Той съдействал болната да бъде настанена, въпреки чакане с часове в линейката. Било твърде късно - тя издъхнала след часове.

В профила си във Фейсбук известният доктор и първи демократ, описа случай с 80-годишна жена. Посетил я след молба на нейната дъщеря. Тя получила отказ да настанят майка й в лечебно заведение, но все пак я заставили да плати 55 лева за прегледа и прибирането й обратно в къщата в Дупнишко.

Медиците направили рентген, установили, че има двустранна пневмония, нямат места в болницата и я оставили на произвола на съдбата.

"Освен доказаната билатерална пневмония, в документите забелязах и данни за тежка анемия. В резюме - пациент на 80 години с двустранна тежка пневмония, но неуточнен причинител- бактерии, вируси, гъбички, тежка анемия - изключително утежняващо съпътстващо заболяване, тежка дихателна недостатъчност. Лечението- единствено възможно в болница. Домашното лечение абсолютно невъзможно. Повтарям. В домашни условия лечение е невъзможно", коментира д-р Панайотов.

Насочването на тази пациентка за домашно лечение, е отказ от изпълнение на лекарските задължения и обричане на смърт. Веднага в линейката, осигурихме кислород - най-важното, от което имаше нужда, и спешно в държавната болница. Повече от час, висим с линейката и чакаме. Втвърдих тона и най-накрая я приеха. Пет минути по-късно късно колегата излезе и каза- съжалявам тя почина. Това, което описах е абсурд. Болницата отказва лечение, точно на пациент, за който единственото спасение е болничното лечение. Това е неприемливо. Болницата, която посещават е частна и там взимат пари от пациента в спешно приемно, ако той не бъде приет в болницата. В общинските и държавни няма подобно плащане. В същото време в болница се лекуват здрави" болни". Пациенти например с едно оплакване- нарушено обоняние и нищо друго, но с положителен тест", гневи се Панчо Панайотов.

"Написах го, провокиран и от заклинанията на министъра- че болниците могат да прегреят, да се препълнят. От измислено болни. В същото време хиляди наистина тежко болни се лекуват и мрат у дома. И на края, за да знаете. Здравната ни система е боклук. Не са виновни лекарите. Системата е тази, която ги изнасилва. Не е виновен и министъра. Дръжте се за стола, да не паднете от това което ще кажа. Цялата вина носи надзорния съвет на НЗОК. Министърът няма нито управленски, нито финансови правомощия за цялата профилактична, диагностична и лечебна дейност. Всичко това се финансира и ръководи от надзорния съвет на НЗОК. Решение. Разбира се, че има. То е лесно осъществимо, но са нужни хора с добро ДНК", заяви д-р Панайотов.

Той не скри, че веднага след публикацията му се обадил губернатор, но не спомена името му.

"На личния ми телефон се обади областен управител - също лекар, добро момче, хуманист. Абе, в коя болница се е случило това. Почти навсякъде е така. Здравна каса плаща за лечение на Ковид една и съща сума. Средствата, които изразходват болниците за тежките случаи на Ковид са в пъти повече от средствата за леките случаи. По тази причина те с охота приемат леките случаи, а бягат от тежките". Думите в този абзац са думите на областния управител. Не са мои. Ето, че и властта знае, това, което много от нас знаят, коментира Панчо Панайотов.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано