Гергьовден няма да се компенсира като неработен

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

6 май – Гергьовден, съвпада с четвъртия почивен ден от Великденските празници. Той е в понеделник и не се компенсира с неприсъствен ден. Според Кодекса на труда само при официалните празници, които съвпадат със събота или неделя, първият или първите два работни дни след тях са почивни, напомниха от Главната инспекция по труда.

През месец май официални празници според Кодекса на труда са Великден (03.05 – 06.05.2024 г.), 1 май (Ден на труда), 6 май (Гергьовден) и 24 май (Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност).

Четирите почивни дни за Великден – от 3 май до 6 май включително, са обявени за официални празници, поради което за положения на тях труд работодателят дължи минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден, той също се заплаща с допълнително 100 процента увеличение.

За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му.

За работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, работата на официален празник не е извънреден труд и тяхната надница следва да бъде увеличена само със 100%. Още с въвеждането на сумирано изчисляване на работното време работодателят е длъжен да изготви поименен график за целия период, който не може да бъде по-дълъг от 4 месеца.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано