Глутници вълци разкъсват животни и ловни кучета в Пиринско

Сподели във Facebook
Снимка Фейсбук Снимка: Фейсбук

Вълчи глутници застрашават домашните стопанства и дори кучетата в Северозападен Пирин, алрмираха от няколко села в района.

Местните смятат, че проблемът се омаловажава или умишлено прикрива от природозащитни организации, които настояват дори за специален статут защита на вълците. Най-много са щетите от тях в селата Огражден, Илинденци, Цапарево, а също и над махалите в Малешевска и Влахина плани­ни според констатации на ловци и служители на ловните сдружения в Благоевградска област.

"Обаче към щетите за дивеча и домашните селскостопански животни трябва да прибавим и немалко ловни кучета, които бяха убити и изядени от вълците по време на ловните гонки през се­зона. Увлечени по дивите свине, те лесно попадат във вълчите капани и биват оглозгани до кости. Малко са сдру­женията, които не са отчели такъв факт. Като печален пример само през последните 2-3 излета от активния ловен сезон тази година в 2 съседни ловни дружинки – Плоски и Илин­денци в района на Централен Западен Пирин, вълци са убили 5 ловни кучета по време на гонка. Тази тенденция продължава още от миналогодишния сезон, когато само за месец и половина в Малашевска планина в дружинките в Гореме, Цапарево и Добри лаки са убити 3 от най-добрите кучета за лов на дива свиня. На­блюденията и фактите показват, че има промяна в поведението на тези хищници отпреди няколко десетилетия. Станали са по-нагли, безстрашни и крайно агресивни не само към домашните селскостопански животни, но и към овчарските и ловните кучета", казват ловците от Пиринско.

Ловецът Георги Гайдов от ЛРД – Илинденци към ЛРС „Голак” – Струмяни също е загубил двете си кучета. В района има стадо от говеда, което пашува на открито и свободно. Собственикът на стадото досега е регис­трирал 7 изядени малки телета от вълците. Николай Стойчев, ло­вец от Илинденци, разказва пред slrb.bg, че отглежда 5 ловни кучета. "Грижите и разхо­дите, които се полагат за тях, са неимоверно много и са сериозно перо от семейния бюджет. Най-доброто от тях на 8 години – кьосе барак за лов на диви свине, прекрасно познава целия регион, но след гонка не се върна", жалва се Стойчев.

Най-доброто куче в района, собственост на Антон Любенов от село Лиляново, който ловува в дружинката на с. Плоски, благодарение на джипиес системата успява да открие оглозганото си любимо куче, трицветно сръбско гонче, само по­ловин час след началото на гонката. „Внимателно следях движението на кучето след дивата свиня по тракера, когато забелязах, че спира на място и с леко преместване на индикацията, усъмних се. Придвижих се максимално бързо до мястото. Беше късно, из­ядено изцяло, само главата с каишката още стоеше”.

Сценарият на вълчите екзекуции на ловни кучета е идентичен в Пирин, Огражден и Малешевска планини. Увлечени в гонка­та, кучетата лесно попадат в капана на хищниците. Разправата е светкавична и фатална. Тенденцията става все по-тревожна. Един от верните пътища за по-ефективна борба с този хищник е стимулираща парична премия за ловците, каквато имаше преди доста години. Решението на проблема е в ръцете на държавните гор­ски стопанства като собственик на дивечовото разнообразие и ловните сдружения по места, особено засегнати от прекаленото присъствие на едрите хищници, категорични са ловците.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано