Искат съдебен контрол при отнемане на дете

Сподели във Facebook

Социалните услуги не трябва да са търговска дейност. Трябва да се премахне ролята на неправителствените организации при извеждането на деца от семейството, да се въведе бърз съдебен контрол при отнемане на дете, а не просто административно решение. НПО-тaта не трябва да бъдат на „входа“ и „изхода“ на социалните услуги, смятат от ВМРО.

"Предлагаме промени в Закона за социалните услуги, чието влизане в сила беше отложено за 1 юли по наше и на колегите от коалицията „Обединени патриоти“ предложение. За нас тези промени са нужни, докато се стигне до цялостна концепция в тази област", обясниха от пресцентъра на организацията.

Припомняме, че причината за отлагането бяха многохилядните протести на различни организации – на родители и на хора с увреждания. Мотивите на двете протестиращи страни бяха различни, но те ни дадоха повод да обърнем внимание, че при породен силен граждански антагонизъм определено трябва да бъде насочено специално внимание към текстовете, които предизвикват притесненията в обществото.

По съвместна инициатива с Министерство на труда и социалната политика бяха предвидени кръгли маси и обществено обсъждане на всички предложения от страна на неправителствения сектор и на парламентарно представените политически партии. Тези събития обаче не се състояха поради извънредното положение, което беше наложено от световната пандемия от COVID-19. 

Ето и основните принципи, които ние ще отстояваме да бъдат вкарани в закона:

- В ЗСУ трябва да се регламентира мястото на НПО при социалните услуги и да се премахне ролята им при извеждането на деца от семейството.

- Чрез предоставянето на социалните услуги се осъществява конституционно установената закрила на семейството, майчинството и децата, на възрастните хора и на лицата с физически и психически увреждания.

Предвидените промени в Закона за закрила на детето целят да осигурят по-интензивна закрила на родителя, чието дете е настанено извън семейството със заповед на директора на дирекция „Социално подпомагане“ по чл. 27, ал. 1 от Закона за закрила на детето, включително при т.нар. спешно настаняване извън семейството.

В изпълнение на тази цел законопроектът въвежда задължение на директора на дирекция „Социално подпомагане“ да изпрати в съда постъпилата от родителя жалбата в деня, следващ получаването ѝ.

Задължава се съдът да образува административното дело в тридневен срок и да го насрочи в седемдневен.

- Социалните услуги не са търговска дейност по смисъла на ТЗ и това също трябва да бъде подчертано в закона.

- НПО не трябва да бъдат на „входа“ и „изхода“ на социалните услуги.

- Бърз съдебен контрол при отнемане на дете, а не просто административно решение. Това за нас е справедлива мярка, която да даде спокойствието на семействата;

- Досегашната Национална стратегия за закрила на детето да се нарича Национална стратегия за закрила на детето и семейството, а Национална програма за закрила на детето – Национална програма за закрила на детето и семейството.

 

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано