Изчезват дивите кози

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Разширяването на туристическите зони в Пирин заплашва и дивите кози. Отслабването на защитата в националния парк изтласква този застрашен подвид от традиционните му местообитания, алармират природозащитници.

От WWF предупреждават, че проектът за нов план за управление на Национален парк „Пирин“ излага на риск местообитанията на дивата коза. Проектът предвижда разширяване с 12.5 пъти на зоните, в които могат да се изграждат спортни съоръжения върху 7.5% от общата територия на парка, но основно в северната част на Пирин, над градовете Банско и Добринище, а въздействието на тази увеличена човешка намеса върху природата не е подложено на оценка от компетентния орган – Министерството на околната среда и водите.

Популацията на дивата коза наброява едва 320-400 екземпляра, което е значително под оптималната численост. На този фон масовото практикуване на извънпистово ски спускане сериозно безпокои дивите кози. Изискващото много сили бягство на животното при дебела снежна покривка във време на отрицателен за него енергиен баланс, води до изтощение, падане на имунитета, заболяване и дори до смърт. Оцеляването през зимата е лимитиращият фактор за плътността на популацията. Това прави зимните местообитания изключително важни за поддържането на оптимална численост и генетично разнообразие на вида. А такива са установени в предложените за разширение туристически зони на НП „Пирин“ – скални ръбове около река Десилица, Църна могила и други.

Проверката на WWF показа по-малко диви кози около връх Тодорка, където извънпистовото каране набира все по-широка популярност, в сравнение с други райони с подобни характеристики. А безпокойството е само елемент от по-големия проблем с изграждането на нови писти и лифтове, което би изисквало гола сеч и пряко унищожаване на местообитанията на дивата коза. Освен това част от новата зона за туризъм е планирана без буферна територия плътно по границите на един от най-старите резервати в Европа „Баюви дупки – Джинджирица“.

За да се подобри състоянието на дивата коза, WWF препоръчва недопускане разширяването на ски зоните в местообитанията на вида, поставяне на информационни табели, ограничаване достъпа на домашни животни, както и постоянен престой на пастири и кучета в ключови местообитания, особено над 2500 м. надморска височина.

WWF полага огромни усилия да не се допускат нови сечи и строежи в НП „Пирин“, които да излагат на опасност дивата коза и много други видове, зависещи от старите гори. След като нищо друго не помогна през март 2017 г. WWF и Асоциация на парковете в България (АПБ) заведоха съдебно дело срещу решението на МОСВ да не се прави екологична оценка и оценка за съвместимост на проекта за нов план. Оттогава насам WWF и АПБ спечелиха на няколко инстанции, а финалното заседание на последната инстанция е насрочено за 26 септември.

Напиши коментар

Коментари

  1. Криско -
    Жалко, че няма шанс да изчезнат WWF - те са истинският проблем на природата, турзима и т.н.
  2. Румба -
    изчезват им мозъците дето ги нямат
  3. Виолета -
    Като гледам и тази пързалка и всякакви други атракциони, с които се разширяват дейностите в Банско и Пирин, направо изтласкват козите....пълни глупости

Избрано