Извънредното положение е един месец

Сподели във Facebook

Извънредното положение заради коронавируса е от днес до 13 април.

Искането бе внесено от премиера Бойко Борисов и Министерски съвет в Народното събрание. След дебат в парламента, който протече на живо в електронните медии, се премина към гласуване. Всички председатели на парламентарните групи са "за" въвеждане на извънредното положение.

Вот да извънредното положение дадоха 201 депутати.

"Нужна е забрана за пътуване от България към други страни. Трябва да се актуализира и от кои държави да не могат да влизат пътници. Във Франция и Италия има вече геометрична прогресия на заразените. Само мобилизацията на нацията може да ни помогне. Спорът е един- колко твърди да са мерките", обясни по-рано днес Бойко Борисов.

Той уточни, че въпреки че не ставало дума за чума, паниката за това заболяване била масова и такова нещо не се е случвало досега. Затова се надявал предложението на правителството да бъде подкрепено от парламента. По Конституция Народното събрание може да обяви извънредно положение, според чл.87, ал.2.

"Истински се надявам и тези, които подкуросват някои от лечебните заведения, да не го правят. Можем да включим за помощ в болниците студенти и от последните курсове, срещу заплащане. Без това университетите са затворени. Да се знае и хората какви допълнителни пари ще получат за труда си", каза премиерът. Борисов бе категоричен, че тези, които не спазват забраната, трябва да бъдат издирени от МВР. Това всъщност означавало извънредно положение.

"Много спорехме дали да затворим молове, ресторанти. Но има много домакини, които не готвят. хората трябва да се нахранят, а и там има разстояние между посетителите", заяви Борисов.

"Да беше се случило само у нас, щяхме да подадем оставка и да си ходим. Но това е по целия свят. Нека специалистите да си свършат работата спокойно. Искаме извънредно положение, за да може да се ползва помощта на полиция, жандармерия. В това е извънредното и да се следи кой спазва карантината", добави Борисов. Той поръча училища и университети да преминат на дистанционно обучение, където е възможно и да не губят време.

Борисов изтъкна и пораженията върху икономиката от новия коронавирус. Вече се говорело за загуби от 3 млрд.лева. Трябвало да има и парични санкции за нарушителите, които не спазват карантина. Например, 5000 лева. Нямало нужда да се стига до крайности, като 3 или 5 години затвор

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано