Камбитов с размисли за Скаптопара

Сподели във Facebook

Благоевградският кмет Атанас Камбитов излезе с лично обръщение за римското селище в село Покровник, смятано за Скаптопара.

Той публикува мнението си в социалната мрежа, ден, след визитата на премиера Бойко Борисов и трима министри от кабинета му на разкопките, провокиран от протестите на благоевградчани срещу багерите на АМ "Струма".

Публикуваме думите на Камбитов без редакторска намеса:

Скъпи съграждани,

Днес е един от най-прекрасните празници в годината - Денят на Свети Георги - Победоносец.

Освен ,че е празничен денят, е и почивен и предразполага към размисли.

В последните няколко дни, сме изправени пред намирането на решение на един важен казус, около който всички сме обединени за запазването на археологическите находки край село Покровник и продължаване на Строителството на АМ "Струма "…

И двата обекта са от изключително значение.

Със запазване на находките съхраняваме археологията и културно -историческото наследство за поколенията. А другият обект - АМ "Струма", е от жизненоважно значение за икономиката на Благоевград, региона и България

Като разумни и мислещи хора нямаме право да конфронтираме тези два обекта, давайки превес на единия над другия ,така както правят т. нар. протестиращи. Те настояват находките да бъдат запазени там, където са открити. Какво означава това и какви са възможните варианти към момента?!

1-во - Ако находките останат на мястото, където са открити, строителството на АМ "Струма" спира окончателно, тъй като те са на осевата линия на магистралата. Спиране на работата по архелогическите разкопки , които са финансирани от Оперативната програма.

2-ро - Търси се инженерно решение за изместване на трасето на АМ"Струма", което струва нови 43 милиона и по думите на министър Нанков ще увеличи срока за изграждането на магистралата с над 4 години, в които ще текат обжалванията . /Това е коректното цитиране на министъра ,а не както го цитират някои- една година/ . Т.е. в най-добрия случай строителството на магистралата ще продължи след 2022 година, но съществува и рискът въобще да не продължи. 

3-то - Запазване и преместване на находките към центъра на археологическото селище, в посока по-ценните находки, които археолозите твърдят, че предстои да бъдат открити. Продължаване на строителството на магистралата и осигуряване на достатъчно средства за проучване и разкопки на всичките 120 декара от селището. До момента се разкопава само периферията от него, около 38 декара . Този вариант дава възможност да изградим културно-историческо селище край магистралата, което ще гарантира сериозния туристически интерес.

Ако на сесията следващата седмица, Общински съвет -Благоевград, гласува предложение за провеждането на референдум, който е начин, благоевградчани да направят правилен ,балансиран и обоснован избор, държа в него въпросите да бъдат формулирани така: Вие сте "За ":

- Запазване и съхраняване на находките на мястото , където са открити и спиране на строителството на магистралата ?!

-Запазване на находките и удължаване на срока на строителството на АМ "Струма " с над 4 годиниq макар,че тук рискът да не продължи строителството е голям.

-Запазване на находките с преместване и продължаване строителството на магистралата.

Честит празник на всички! Бъдете живи и здрави! Уверен съм, че благоевградчани са мъдри и интелигентни хора, които ще осъзнаят важността на казуса и всички заедно ще вземем най-правилното решение, така че да я има жизненоважната АМ "Струма " и да запазим археологията и историята за поколенията.

Във връзка с предходния ми пост, искам да поясня, че в него коментирам обективната ситуация към момента. Категоричен съм, че архелогическите находки край село Покровник трябва да бъдат запазени в автентичния им вид, чисто и просто изброявам възможните варианти. В случай, че Общински съвет реши да бъде проведен референдум, нормално е, всеки жител да направи своя информиран избор, написа във Фейсбук Атанас Камбитов.

Конкретни въпроси към градоначалника Атанас Камбитов зададе благоевградчанинът-един от първите екозащитници в региона, Калин Анастасов.

Относно запазване на селището открито при разкопките до Покровник има няколко въпроса, които предизвикват тревога.

1. Защо усилено се работи (особено последната седмица) по изграждане на магистралата в непосредствена близост до разкопките? В случай, че се промени трасето, това ще оскъпи допълнително обекта. Свидетели сме на огромно струпване на техника и интензивна работа.

2. Защо ръководителят на разкопките не взема категорична позиция за ценността селището и неговото запазване? В случай, че трасето на магистралата не се промени, всичко това, което до сега е открито ще бъде заличено и ще се преместят само 3-4 ценни разкрития, по неговите думи. Това той твърди без да са окончателно открили целия терен. Хипотетично той предполага, че ценните открития са по-нагоре от терена, върху който сега работят. А, ако не е така? И като се унищожи половината от селището, а другата половина е непосредствено до магистралата това добре ли е? В такъв случай селището вече ще има съвсем друг вид и стойност. Ще се заличи мащабността на откритието.

3. Кои инженери заблуждават Бойко Борисов, че терасата където е футболния комплекс на Ивайло Андонов, е заливаема тераса на р. Струма? Това е пълна глупост и няма никакви проблеми магистралата да слезе долу.

4. Кой и защо премести магистралата в непосредствена близост до с. Покровник? Известно е, че в рамките на 500 метра от магистралите замърсяването на въздуха е най-голямо и тази замърсеност има най-голямо негативно влияние върху бременните жени и малките деца.

5. Защо специалистите, около Борисов, споменават цифри в порядъка на 50-85 милиона, които са необходими за преместване на участък от около 1 километър? Тези дни бяха пубикувани данни, че България строи най-евтините магистрали в Европейския съюз и стойността на километър магистрала е около 2.1 милиона лева.

Надявам се тези въпроси да достигнат до хората, които са ангажирани с опазване на обекта и ще участват в срещата при Борисов в четвъртък, коментира в личния си профил Калин Анастасов.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано