Канят благоевградчани на дебат за Скаптопара

Сподели във Facebook

Дискутират възможните варианти за запазване на археологическите находки на място край благоевградското село Покровник и строителството на АМ "Струма“.

Срещата е тази вечер в 18.30 часа, а мястото е зала "22 септември". Дискусията е иницирана от кмета на Благоевград Атанас Камбитов.

По време на дебата с благоевградчани ще бъдат изложени факти и аргументи, касаещи двата обекта. Целта на дискусията е да бъде чуто мнението на максимален брой жители на общината и да се изгради една обща за Благоевград позиция, преди срещата с премиера Бойко Борисов, насрочена за този четвъртък, на която отиват кметът Камбитов и инициаторът за спасяване на Скаптопара Лазар Андреев.

Поканени са всички заинтересовани граждани, представители на различни институции, неправителствени организации. По време на инспекцията, която направи на 5 май на АМ „Струма“ в района на археологическите находки, премиерът Бойко Борисов обяви, че до месец и половина трябва да се реши казуса с римското селище.

Припомняме, на 11 май ОбС заседава извънредноза внесеното предложение и петиция за провеждане на референдум. Част от съветниците се обединиха около идята общественото допитване да е в края на месец юни.

Благоевградчани са категорични, че трасето на преминаващата пред Скаптопара автомагистрала трябва да се провени. В противен случай, при строителството ще се погуби ранно християнски храм, датиращ от Втори век.

Църквата е от времето на император Константин Велики IV и неговите синове Констанций II и Констанс. Най-ценната документирана находка към момента е храмът на император Константин Велики IV и неговите синове. Сградата представлява еднокорабна конструкция с размери 10 на 6 метра и е част от комплекс от жилищни, обществени и производствени сгради. Построена е след приемане на християнството от Римската империя след Църковният канонотворчески събор в Сердика-днешна София, свикан в 342 година, като II-ри вселенски от императорите Констанс и Констанций II, за да се осигури църковен мир в Римската империя".

Археолози сочат, че църквата, открита в Тракийското селище край Благоевград, е еднотипна със запазените до днес сгради и останки от църквите, в които са заседавали епископите в Сердика - базиликата "Света София", ротондата "Свети Георги" и гражданската сграда до нея.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано