Кметове напъват за частни земи

Сподели във Facebook

Кметове и общинари в Югозапада настояват да отпадне мораториума за земите на стопани по член 19.

В условията на задълбочаваща се криза и използване на голяма част от местните приходи за мерки срещу разпространението на заразата от коронавирус, Общините смятат, че отпадането на мораториума ще даде допълнителна възможност за стимулиране на местното икономическо развитие.
Тези имоти могат да се използват за изпълнение на обекти на техническата инфраструктура, за които се допуска принудително отчуждаване, за инвестиционни проекти по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, за създаване на нови или разширяване на границите на съществуващи урбанизирани територии, за реализиране на инвестиционни проекти, свързани със социално-икономическото развитие на изоставащите общини и региони, както и за изпълнение на проекти по уедряване на земеделските земи, смятат от СЮЗО.

Петричкият кмет Димитър Бръчков постави лично проблема за имотите по члет 19 пред земеделския министър Десислава Танев по време на визитата й в Петрич. За територията на община Петрич става въпрос за общо 67 000 декара, от които 11 000 дка са земите с признато, но невъзстановено право на собственост.

"30 години след реституцията бившите собственици са починали и много рядко техни наследници могат да определят местоположението и самите стари реални граници на имотите, така че обезщетението да стане по досегашния законов ред", коментира Димитър Бръчков, който е член и на УС на НСОРБ.

Той потвърди позицията на Сдружението, че е наложително забраната за разпореждане с тази категория земи да отпадне.

„Опциите в тази посока са свързани с изпълнението на инфраструктурни задачи, инвестиционни проекти и такива по уедряване на земите, което практически ще повлияе върху развитието на всяка една община, предлагайки нови възможности“, посочи Димитър Бръчков.

Това е настояването и на земеделците от района, които стопанисвайки такива земи, не виждат смисъл да влагат средства и да развиват стопанствата си, защото практически нямат перспектива, тъй като са само временни ползватели на имотите. Кметът припомни, че справка, направена сред всички български общини по инициатива на НСОРБ е показала, че през годините са постъпили минимален брой преписки за изпълнение на съдебни решения за възстановяване правото на собственост върху тези земи. С тях обаче не могат да се разпореждат местните власти, а това сериозно спъва реализирането на инвестиционни предложения. Заради това НСОРБ иска пълно вдигане на мораториума върху разпореждане с остатъчния поземлен фонд. В случай, че това решение не бъде прието от Сдружението предлагат компромисен вариант – разпореждането с тези земи да става само за инвестиционни проекти, по решение на Общински съвет, с мнозинство 2/3 от състава му.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано