Кметове се разпореждат незаконно с горски имоти

Сподели във Facebook

Прокуратурата откри незаконосъобразни норми от общински наредби, касаещи горски територии.

Нарушения от вида на посочените са открити в 80 подзаконови актове, сред които действащите наредби в Банско, Разлог, Гърмен, Кюстендил, Перник, Самоков и в още десетина общини.

Разкрити са случаи, в които се овластяват кметове ограничават или да забраняват достъпа до определена горска територия.

Нарушения са констатирани и когато местният орган на власт налага за промяна на предназначението на поземлени имоти в горски територии кметът или инвеститорът, съгласно решението на общинския съвет да прави искане за предварително съгласуване единствено пред комисия в Изпълнителната агенция по горите.

Същевременно, по силата на Закона за горите промяната на предназначението на поземлени имоти в горски територии извън тези, които са публична държавна собственост се извършва от Комисия в регионалната дирекция по горите - за поземлени имоти в горски територии с площ до 50 декара, попадащи в териториалния обхват на дейност на съответната регионална дирекция по горите или от комисия в Изпълнителната агенция по горите - за останалите.

Ето как, чрез „подбиране“ от общинския съвет на органа, пред който кметът или инвеститорът прави искане за предварително съгласуване се потъпква законодателното разрешение.

От ВАП са намерени норми, според които ползванията от горските територии на общината са възмездни винаги.

Според Закона за горите възмездни без изключения са добивът на дървесина или разпореждането с нея.

Налице са текстове в общински наредби, изискващи внасяне на депозит за издаване на разрешение за движение по горски пътища. Това процедиране е незаконосъобразно, първо, защото кметът не е органът, който издава разрешението.

В подзаконовите актове е предвидено, че строителство в горските територии, собственост на бщината, без промяна на предназначението, се допуска при изграждане на следните обекти - стълбове за въздушни електропроводи, нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения за производство на електрическа енергия, а също така надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, водопроводи и канализации с диаметър над 1500 мм, се казва в съобщението на прокуратурата.

 По този начин от местния орган на власт е „присвоена“ чужда властническа компетентност в нарушение на повелителна законова норма.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано