Кметът Стоянов иска над 9 милиона дълг
Кметът на Благоевград Илко Стоянов предлага теглене дълг от над 9 милиона лева.
Парите са за разплащане по проекта за изграждане на анаеробна инсталация в депото за отпадъци край село Бучино. Решението трябва да се приеме от съветниците в Благоевград. Сумата е разделена на два заема от Фонд ФЛАГ – краткосрочен за 1 година - 3,5 милиона лева и дългосрочен от 5,8 милиона, който да се погаси за 10 години.
Проектът е на стойност 36 444 472 лева, от които 24 627 674 лева от Европейския фонд за регионално развитие, 4 522 530,83 лева от държавния бюджет, 270 7467 лева собствени приходи на бенефициента и 6 023 520 лева недопустим разход – ДДС. Срокът за изпълнение на проекта е до 15 юли следващата година, но Общината вече е получила съгласието на управляващия орган той да се удължи до края на 2023 година, пише struma.bg.
До момента за изграждането на анаеробната инсталация са разплатени едва 8 888 881 лева и предстоят сериозни плащания. Верифицирането на направените разходи става след разплащането им, а Общината няма свободни оборотни пари да го направи, затова е нужно поемането на дълг. До момента има наложена финансова санкция от 5 процента, свързана с избора на изпълнител, направен от управленския екип на кмета Румен Томов, втора санкция в същия размер още се обжалва от общината, като за разлика от предни проекти сега санкциите се удържат още в началото. ДДС е в размер на 4 625 000 лева. Плащанията, които предстоят до края на проекта, са в размер на 28 183 838 лева.
С дълга от 3,5 милиона лева ще се плащат главниците по фактурите за извършените дейности, които след това да й се възстановяват от Европа. В проектите за депото за отпадъци, в частност и този за анаеробната инсталация, Благоевград е водещата община сред партньорите Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево с участие 75 процента, а според споразумението помежду им лихвите по евентуален кредит се поемат от всички съобразно дяловото участие.
В искането си до местния парламент за одобрение на новите дългове кметът Илко Стоянов посочва, че липсата на оборотни пари за ритмично разплащане застрашава изпълнението на целия проект, което пък ще доведе до неусвояване на отпуснатата финансова помощ и връщане на направените вече разходи.
Предстои обсъждане на двете предложения в постоянните комисии на ОбС и постановяване на решение на предстоящата в края на декември сесия, ако бъдат одобрени да влязат в дневния ред.
Коментари