Кой се плаши от преференциалния вот?

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Пиринските депутати от управляващото мнозинство гласуваха под строй срещу преференциалния вот.

Две години след предизборната кампания забравиха "навивките" пред избирателите, че това демократичен избор и дава възможност за изява във властта на най-достойните и подкрепяни от народа.

Това се случи днес, когато очаквано парламентът отхвърли ветото на президента Румен Радев върху промените в Изборния кодекс.

Именно народните избраници от Благоевградска област поставиха рекорд в Народното събрание с преференциалния вот. Фаворит е най-младият депутат Стефан Апостолов от Симитли с 6639 гласа. Петричанинът Георги Динев също има солидна подкрепа от 5528 гласа. Александър Мацурев от Банско Алексадър Мацурев от Банско събра 3613 гласа. Емил Тончев от Разлог постигна 2367 преференции.

Парадоксално е, че заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, който водеше листата в Пиринско, влезе в парламента само с 2185 преференции, а областният лидер Даниела Савеклиева с едва 2326 гласа в нейна полза.

В НС днес не гласуваха червените депутати Николай Бошкилов, Богдан Боцев и Тома Томов, тъй като цялата парламентарна група не участва от дни в работата на парламента, именно заради Изборния кодекс.

Бошкилов влезе в НС с 2661 преференции, което е една трета от гласовете на партията в Благоевград. Боцев получи доверието на 5261 избиратели в смесения Гоцеделчевски избирателен район. Телевизионерът Тома Томов, който бе водач на червената листа, получи доверието на едва 1816 избиратели.

Депутатът от ДПС Елхан Кълков е на парламентарната банка с 4058 преференции от същия район. Воеводата Атанас Стоянов е с 1016 преференциални бюлетини.

В социалната мрежа масово питат защо ГЕРБ, Патриотите и сателитите им във властта се страхуват от преференциалния вот, който реално ги изстреля в управлението.

Като емблематични цитати се публикуват мненията на някои от представителите на мнозинството.

"Преференцията работи да се напълни парламента със силикони, ботокси, ритнитопковци и всякакви представители на подземния свят от градове и села", мотивира се след гласуването патриотът Валери Симеонов. Според Йордан Цонев от ДПС, ГЕРБ връща старите прагове, за да помогне за “решаване на борбите в една дясна коалиция”, която, ако не е преференцията, нямало да се яви заедно на изборите.

От партийните централи в Пиринско също коментират казуса с мажоритарното гласуване, предвид очакваните тежки избори за местна власт.

Ако ГЕРБ не върне предишните прагове за преференциалния вот от 5 процента, както се обещава, наесен кандидатите, повечето от които са настоящи, трябва да убедят повече избиратели, за да спечелят мандат в Общинския съвет.

Припомняме преференциите на законотворците в Благоевград от 2015 година.

Председателят на ОбС Радослав Тасков имаше 1158 преференции. Водачът на листата на БСП и кандидат за кмет Милан Богдански получи вота на 106 благоевградски избиратели. Съпартийката му Гергана Янчева постигна 135 преференции, а Антон Асийски - 218.

За най-възрастния в ОбС-Благоевград Христо Ковачки гласуваха 600 души. Димитър Урдев е местен парламентарист с 618 гласа, Рашко Динков завоюва 656 преференции, а юристът Албина Анева - 629.

Ще успеят ли отново да са в управлението на Благоевград, зависи от волята на гласоподавателите.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Благоевград -
    Дончо или Злата са за кметове!!!!!!!!!!!!!!
  2. Щирлиц -
    И Албина не е за там вече! Никой в града не я иска!
  3. Цецо -
    Има да сънуват бая за преференции такива като Мама Кажа и Тасков
  4. Глас -
    Помияри!
  • 1
  • 2

Избрано