Лесовъд от Благоевград в експедиция на Антарктида

Сподели във Facebook
Снимка Пресцентър Снимка: Пресцентър

Служител на ЮЗДП - Благоевград е част от 31 българска антарктическа експедиция до остров Ливингстън.

Началникът на отдел "Ловно стопанство" Чавдар Желев е събрал 120 проби от 15 места в рамките на проект „Проучване на гъбното биоразнообразие в органогенни почви на острова. Участието на Желев в експедицията е свързано със събиране на биологичен материал и зоологични изследвания, които са от изключително значение за научно-изследователската програма на Институт за гората – БАН. Резултатите от проучванията ще бъдат публикувани в реномирани международни научни списания с афилиация към двете институции – Институт за гората – БАН и Югозападно държавно предприятие – гр. Благоевград, което ще допринесе за повишаване на техния престиж, информираха от ЮЗДП.

Наред с извършената научна дейност на острова, антарктиците и военният екипаж на НИК 421 са работили заедно, за да се справят със сериозното количество корабен товар, предвиден за родната база, включително палети с цимент, сандвич-панели, ВиК тръби за полагане, преса за метал, инсинератор за отпадъци, хранителни провизии, както и разнородно оборудване и консумативи.

Логистици, строители и моряци са направили 17 от общо 32 фундаментни блока от бетон, които ще са основата на нов лабораторен блок, който ще приюти родните полярници до няколко години, след като бъде завършен.

Изградили са още един обект – преместваемо складово помещение за съхранение на техника и оборудване. Натоварили са на борда на „Св. Св. Кирил и Методий“ голямо количество метален скрап, натрупан в базата през годините поради липса на собствен транспорт до Антарктика преди придобиването на кораба. В 00.00 часа местно време на 5 март, след като прие на борда си всички 26 български антарктици, останали все още на Ливингстън, НИК 421 вдигна котва от Южния залив, за да тръгне обратно към Южна Америка, а оттам и към дома.

На острова учените от експедицията проведоха серия изследвания в сферите на почвознанието, геологията, глациологията, биологията, хидробиологията, микробиологията, биотехнологиите, работейки по общи седем проекта.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано