Масирани проверки за бомбички и оръжие

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Полицаите предприеха мерки за осигуряване безопасни празнични дни и недопускане на инциденти.

Към момента са извършени са 19 проверки в лицензираните търговски обекти в Кюстендил за спазване изискванията на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехнически изделия. Следи се нерегламентираната им продажба на места без разрешение.

Съставени са 10 предупредителни протокола и 2 констативни. Нарушения, свързани с нерегламентирана търговска дейност не са установени.

Забранява се продажбата на видимо повредени пиротехнически изделия. Те подлежат на незабавно бракуване и унищожаване по съответен ред.

Всяка година в Центровете за спешна медицинска помощ и полицията постъпват сигнали за наранявания и имуществени вреди, вследствие на употреба на пиратки и саморъчно направени бомбички, напомнят от полицейската дирекция.

Увеселителните пиротехнически изделия не са невинна играчка, а общоопасни средства и са поставени под разрешителен режим, контролиран от органите на МВР, предупреждават от полицията в Кюстендил.

Абсолютно недопустимо е търговията с тези изделия да се извършва на открито – по базари, сергии и павилиони. В складовете и магазините, имащи разрешение за търговия на пиротехнически изделия, те се излагат на закрити лавици или под стъклен похлупак. Изделията следва да се съхраняват и продават само в оригиналната заводска опаковка и да бъдат придружени с инструкция за употреба и безопасност на български език.

"Фойерверки от категория 1" е забранена продажбата на лица под 12 години, от категория 2 – на младежи под 16 години и от категория 3 - за непълнометни.
От категория "Сценични пиротехнически изделия" e забранена продажба на деца под 16 години.

От категория "Други" – за младежи под 18 години.

Употребата на пиротехнически изделия е забранена в превозни средства, закрити помещения, в близост до леснозапалими материали, както и в районите на болници, детски градини, училища църкви и приюти.

Възпламеняването на бомбички, пиратки и фойерверки, както и на самоделно направени такива не е съвсем безопасно развлечение. При възпламеняване и зареждане в ръка или близо до лицето и косата, могат да предизвикат локални изгаряния и травми. Травми на крайниците може да предизвика и натискането им с крак. Ако пиратките се съхраняват по няколко в джоба на дреха, от триенето могат да се приведат в действие и да причинят неприятни изгаряния. Особено опасна е практика да се възпламеняват пиратките, след като се поставят в бутилка или друг съд. Детонацията в тясното пространство разбива бутилката и отхвърчащите стъкла могат да причинят сериозни наранявания не само на ползващия пиротехническото изделие, но и на случайно преминаващи хора. Особено опасно е и паленето на пиратки със запалка.

Полицейските експерти отправят следните препоръки към хората, които са решили да използват пиротехнически изделия с увеселителна цел: 
- Фойерверките и илюминациите изстрелвайте само от подходящи места, които няма да представляват опасност за вас и околните.
- Използвайте само изделия, които съответстват на стандартите за безопасност и са придружени с инструкции за правилна употреба. Съхранявайте ги грижливо.
- Пиротехническите изделия трябва да бъдат закупувани и употребявани само от пълнолетни лица.
- При индикация за дефект - оставете пиротехническото средство да престои поне 5 минути там, където е паднало. Залейте с вода, за да обезвредите. 
- Не паркирайте автомобила си под терасите на жилищни сгради, защото може да бъде повреден, запален (разбира се неумишлено) от ваши съседи, чрез изхвърлените от тях бомбички, пиратки или други пиротехнически изделия.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано