Мечки и бабугери от Пиринско полазиха Симитли

Сподели във Facebook

Над 7000 дефилират на стадиона в Симитли на 19-я кукерски фестивал. Участват групи от всички села в общината, Благоевград, Разлог, Банско, Петрич, Карлово и други краища на страната.

Сред първите, представили се на фестивала бяха от групата "Дългата махала" в Симитли, ръководена от Методи Иванов. Тя е от 152 души. Мартин Александров Стойнев, който е на една година, е най-малкият участик. Най-възрастен е 83-годишният Виктор Биров, който е на 83 години.

На стадиона своите маски и костюми показаха от втори квартал, с ръководител Валери Памуклийски. Групата се състои от 120 участници, от които 35 жени, 45 мъже и 40 деца. Те са носители на множество награди.

Обичаят "Стара сватба" представиха сурвакарите от благоевградския квартал "Струмско". Групата е една от най-многочислените, наброява 200 души, сред които са около 30 деца. Има множество участия в Община Благоевград, Симитли, Момин проход, Международния фестивал на Маскарадните игри град Перник, където за 2011 година получи златен медал за най-атрактивна група. Пред 2012 година получиха "Златната маска", а през 2013-та - сребърен медал за Атрактивност от Югозападна България.

В Симитли стъпиха от квартал „Вийоново блато“ от град Банско. Те са едни от стожерите на стародавната традиция на града, която от незапомнени времена е една от емблемите на Банско и се предава от поколение на поколение. Цяла година участниците се подготвят за кукерските и маскарадни игри. Групата представи ритуала предаване на класа жито, което се предава от първия кукер за изминалата година на първия за новата. Сам по себе си снопът жито е символ на пълнота, здраве, берекет и плодородие за новата година. Хлябът и виното пред които се кланят са символ на единство, мерак и традиция.

Под ръководството на Юлиан Трендафилов, Първа група „Нова махала“ дефилира на тазгодишното издание на фестивала за кукерски и маскарадни игри в Симитли. Групата се състои от 120 човека, от които 40 са жени, 60 са мъжете, 12 са деца във възраст между 2 и 8 годинки, а 8 дечица са над 12 години. Имат също доста отличия на фестивали.

Кукерите от разложкото село Бачево, бяха сред най-запомнящите се днес. Цяла година там отглеждат най-хубавите животни и от кожите им правят своите костюми. Пръв "чауш" е този, който има костюм с най-дълга козина и който е бил най- много години чауш. Отпред вървят чаушите, гонейки злите духове, а след тях с музика и хора облечените в носии мъже, жени и деца, символ на красотата, любовта и новото начало. Носители са на награди в Разлог, Благевград, Перник и други маскарадни игри.

Петрич бе представен в Симитли от групата в село Кларово. Публиката аплодира участниците с атрактини костюми.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано