Митничарите от Кулата остават в килия

Сподели във Facebook
Снимка МВР, архив Снимка: МВР, архив

Апелативният специализиран наказателен съд остави в ареста подкупните митничари от ГКПП-Кулата.

Магистратите потвърдиха определението на първоинстанционния съд за налагане на мярка за неотклонение „Задържане под стража“ на всичките осем митнически служители от граничния пункт с Гърция.

От Специализираната прокуратура съобщиха, че са им повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група за получаване на подкупи.

Те бяха арестувани от антимафиотите и ДАНС на 14 юни. При претърсвания в домове и автомобили на задържаните са открити и иззети пари в различни валути с обща равностойност 63 000 лв. При продължилите процесуално-следствени действия разследващите са открили още 40 000 евро и 15 000 лева, за които има данни, че са придобити по престъпен начин.

Задържаните са от Благоевград, Сандански и Петрич. Първаначално в килия попаднаха 23-ма митничари, но 24 часа по-късно астанаха само 8 от тях, които са мярка за неотклонение "задържане под стража".

Наличните към момента данни сочат, че освен традиционните - събиране на дребни суми, за да не се създават пречки на водачите на тежкотоварни автомобили, членовете на групата са работили с определен кръг от фирми с абонамент.

Срещу суми между 50 и 100 лева камионите им не са били проверявани и съответно тези фирми са избягвали плащане на законово регламентирани такси за констатирани отклонения, каквото е претоварването на камионите.

Съответният митнически инспектор е водел отделно счетоводство – на коя фирма е камионът, дата на преминаване, номер на превозното средство.

Черно счетоводство е било водено и от собствениците на транспортните фирми.

Сметките за деня били предавани на началника на смяна, той от своя страна ги предоставял на друг митнически инспектор, отговарящ за връзките с конкретната транспортна фирма, който ги обобщавал. В края на всеки месец, когато се извършвало плащането, сметките били изравнявани със собственика на фирмата, казаха от МВР.

При друга схема, при който не била използвана „преференциалната цена“ на корупционната услуга, при констатирано претоварване на определен камион, митническите служители не завършвали окончателно процедурата по измерване и предлагали на водача да премине втори път срещу около 100 евро.

Членовете на групата се възползвали и от невъзможността товарен камион да излезе от страната без винетен стикер. Тъй като в системата на Митниците се въвеждат само номера на стикери, продадени на митническите пунктове на цялата страна, митничарите събирали номера на винетки, закупени от други места и ги предоставяли срещу 10 лева на шофьори в нарушение. Реалната такса, която държавата трябва да вземе за това нарушение е 21 лева.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано