Молим за здраве на децата, дълголетие и благополучие

Сподели във Facebook

На 8 септември празнуваме рождането на Света Богородица. На Малка Богородица се измолва здраве, благополучие и дълголетие. Божията майка пази семейството, децата, родилките.

Днес е храмовият празник на Роженския манастир. Светата обител пази една от чудотворните икони на Богородица. Честването започна с литургия още снощи. Днес богослужението започна в 7.30 часа. По традиция след това ще бъде направена Лития с чудотворната икона на Роженската Света Богородица и ще бъде отслужен водосвет.

Рождество Богородично или Малка Богородица, е един от почитаните празници у нас. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е един от 12-те най-големи християнски празници. 

Родителите на Светата дева - праведните Йоаким и Ана, били щедри и милостиви, но бездетни хора от Назарет. Погълнат от скръб, Йоаким отива в пустинята, където прекарва в строг пост и молитва 40 дни. Ана също се моли горещо на Бога да я дари с рожба. Господ Бог чува молбите им. Пред Света Ана се явява ангел, който й казва, че ще роди благословена дъщеря на име Мария, заради която ще бъдат благословени всички земни родове. Света Ана дава обет, че ще обрече детето си на Бога. Когато малката Мария навършва три години, родителите я завеждат в Йерусалимския храм и така изпълнили обещанието си да предадат своята единствена рожба в служба на Бога.

На празника жените носят дарове в църквата – ризи, кърпи, престилки, чорапи, и ги поставят под иконата на Света Богородица, отрупана с цветя. Според народния обичай се вари жито, то най-напред се носи в черквата, за да се опее и благослови, след това се раздава за здраве. Прави се пита, намазама с мед, която се нарича още Богородична пита, курбан чорба, ястия с месо, варено жито. Този християнски празник е и един от най-предпочитаните за кръщенета и сватби.

Според българските традиции Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва предимно от жени, за да им помага Богородица в беда или тежка работа. Стопанката на дома приготвя празнична пита. Тя не трябва да шие, за да не се разболеят децата в дома. Жените отправят молитвите си към светицата в беди и в тежки дни. Молят й се да раждат леко и да са живи и здрави децата им. По стара традиция за здравето на децата на Малка Богородица се правят курбани. Парче от Богородичния хляб се нарича на къщата, за да я пази Богородица. В някои краища пазят това парче чак до четвъртия ден на Божията майка, когато е празникът Събор на Пресвета Богородица - 26 декември.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано