На Кулата и Илинден събират незаконно глоби от шофьори

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Граничните власти на Кулата-Промахон и на Илинден-Ексохи трябва незабавно да прекратят събирането на неплатени глоби и да връчват електронни фишове или наказателни постановлание на преминаващите шофьори.

Решението е на тричленен състав на Върховния административен съд, постановено днес. В мотивите си магистратите сочат, че липсва законово правомощие на органите и на служителите на Главна дирекция „Гранична полиция“ да извършват контрол по Закона за движението по пътищата, включително проверки за невръчени наказателни постановления и/или електронни фишове по ЗДвП и неплатени глоби в срока за доброволно плащане при преминаване на ГКПП Кулата – Промахон и ГКПП Илинден – Ексохи. Проверките при преминаване на ГКПП могат да бъдат свързани със самоличността на лицата, валидността и истинността на представените документи лична карта или паспорт, обявиха от ВАС.

Определението по административното дело е окончателно. То бе образувано по частна жалба на адвокат И. Брусева срещу разпореждане на Административен съд - Благоевград, с което е отхвърлено искането й за прекратяване на неоснователни действия по извършването на системни проверки за невръчени наказателни постановления и електронни фишове по Закона за движението по пътищата и неплатени в срока за доброволно плащане глоби, наложи с тях, при преминаване на двата пропускателни пункта.

В определението си върховните магистрати изрично подчертават, че „с оглед на трайната съдебна практика на Конституционния съд, на Съда по правата на човека и на Съда на Европейския съюз, обстоятелството, че държавата не може да изпълни задължението си по връчване на електронни фишове и на наказателни постановления, издадени въз основа на Закона за движението по пътищата, както и да събира вземанията си по тях, по никакъв начин не може да бъде основание за възпрепятстване на правото на напускане на страната.

Върховните съдии са описали в определението си и основните законови задължения на граничните полицаи, а именно: 1.) установяване на самоличността на лицето чрез идентификация; 2.) проверка на валидността на документа; 3.) проверка за наличието на признаци за фалшифициране или подправяне на документа. Съгласно ал. 2, граничният полицай може да извърши проверка на лицето и в АИС „Граничен контрол” в рамките на минималната гранична проверка, а ал. 3 предвижда, че по правило лица, които се ползват с право на свободно движение, съгласно правото на Съюза, подлежат на минимална гранична проверка.

Припомняме, събирането на неплатени глоби на границата бе въведено от бившия вътрешен министър Младен Маринов. На Кулата монтираха терминал за плащане на стари глоби. Само за седмица през месец юни в хазната постъпиха близо 300 000 лева.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано