Над 6000 от Пиринско са загинали във Втората световна война

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Благоевград почита жертвите на хитлерофашизма. Навършват се 76 години от края на Втората световна война. На 9 май отбелязваме още и Денят на Европа. Той е посветен на мира и обединението в Европа.

На 9 май 1945 година с подписването на капитулацията на Германия завършва Втората световна война. Военните действия се водят на територията на 4 континента и в нея са въвлечени 61 държави.

Във втората фаза на войната се включват и загиват над 6000 души от Югозападна България. От Благоевград в сраженията участват над 2300.

Ритуалът по полагане на цветя в памет на загиналите във войната ще се проведе от 11.00 часа пред паметната плоча на загиналите за обединението и независимостта на България, която се намира пред зала „22 септември“. В 11.30 часа на площад „Македония“ и във фоайето на читалището, се открива тематична изложба, предвиден е и концерт на читалищните художествени състави, с участието на Европейския информационен център „Европа директно“.

9 май се чества в различни форми в повечето държави - членки на ЕС и кандидат-членки на ЕС, като Турция. Поради политическия характер на този ден, той се използва като възможност да се информират хората за ЕС и да се говори в подкрепа на европейската интеграция.На 9 май 1945 година с подписване на капитулацията на Германия, завършва Втората световна война. В нея освен СССР участват още 60 държави като пряко е засегнато 80 процента от населението на земята.

Военните действия се водят на териториите на 40 държави. Загиват приблизително 57 милиона души.Празничният 9 май е посветен на мира и обединението в Европа, в противовес на изградената Желязна завеса и на Студената война, и се празнува в България напук на руската военна окупация след 9 септември.

Денят на Съвета на Европа отразява неговото основаване през 1949 година, докато Денят на Европейския съюз отпразнува деня, в който е било предложено създаването на предшественика на ЕС – Европейската общност за въглища и стомана – през 1950 година.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано