Най-бедни сме в ЕС, за 10 години детските са се увеличили само с 5 лева

Сподели във Facebook

Броят на бедните пенсионери се е увеличил със 128 000. За 10 години населението на България е намаляло с 590 000 души. Бедните деца са с над 17 000, съобщи зам.- социалният министър Иван Кръстев на онлайн дискусия за доходите, организирана от фондациите „Солидарно общество“ и „Фридрих Еберт“.

1 600 000 българи са под прага на бедност, а близо половин милион души или 29 процента от наетите са на минимална заплата.

България заема челните места в Съюза по равнище на бедност, ниски доходи и риск от социално изключване.

Минимална заплата съществува във всички държави членки на ЕС и се разглежда като елемент на политиката за преодоляване на бедността. Така се цели постигането на социална защита, условия за задържане на кадрите на пазара на труда, макроикономическа стабилност, задоволяване на минималните жизнени потребности и т.н.

Размерът ѝ в България остава най-ниският за ЕС и за 2020 година тя е 46,86% от средната за страната. Значителните несъответствия спрямо страните в ЕС се запазват. България е на първо място по отношение на неравенствата, а равнищата на заплащане са четири, дори пет пъти по-ниски.

Според Кръстев страната няма адекватна политика за социалната закрила на най-уязвимите - пенсионерите и децата.

За 10 години месечните помощи за отглеждане на дете са се увеличили с едва 5 лева, каза Кръстев, цитиран от БНР.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано