Нелегални секачи печелят над 100 милиона

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Ежегодно търговията с незаконно добит дървен материал генерира среден оборот от 100 милиона лева. В световен мащаб е над 100 милиарда долара.

"За съжаление, нелегалният дърводобив и у нас е фактор, който не може да бъде пренебрегнат, сочат от природозащитната организация WWF. Половината дърводобива се извършва отвъд рамките на закона. С кампанията си „Подари природа. За нашето бъдеще“ WWF търси решение и на този проблем.

"В допълнение към тези финансови загуби, горите не могат да изпълняват ефективно своите производствени, водоохранни и природозащитни функции. Така освен, че ощетява държавния бюджет и всички нас като данъкоплатци, незаконният дърводобив лишава дългосрочно цели райони от чист въздух и питейна вода", коментираха експертите.

„Количеството на незаконно добитата дървесина в България продължава да е притеснително високо. За една усреднена година той възлиза на 1,7 милиона кубика от официално регистрирания добив. Нещо повече, половината от привидно законния дърводобив се извършва при нарушения на законите за горите, околната среда, биологичното разнообразие и защитените територии. Данни за незаконна сеч имаме дори от трите национални парка – „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“, коментира Добромир Добринов, старши експерт по природозащитно законодателство във WWF.

Една от ключовите предпоставки за незаконния дърводобив е социалното неравенство и нивото на хронична бедност у нас. Цената на дървата за огрев се увеличава, а броят на домакинствата, живеещи в трайна бедност, остава висок. Това оказва допълнителен натиск за ползване на незаконно добита дървесина. Всъщност потреблението на дърва за горене от населението е и най-голямото перо в баланса на дървесината, сочи анализът. 957 463 домакинства са закупили по 5-6 кубика дърва за огрев или общо близо 5 милиона кубика.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано