Нищиха антикорупционния закон в Благоевград

Сподели във Facebook

Заместник-министърът на правосъдието Евгени Стоянов представи в Благоевград акценти от новия антикорупционен закон.

Дебатът бе в Правно-историческия факултет на Югозападния университет.

"Предстои обединяване на Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество със структурите на ДАНС, Сметната палата, Комисията за конфликт на интереси и БОРКОР. Смятаме, че ако по този начин се обединят органите, ще бъде затворен кръгът, който в момента е разпокъсан и по този начин ще отговорим на очакванията на европейските ни партньори. Сам по себе си един закон не е в състояние да пребори корупцията. Дори усиленото говорене в обществото по отношение на корупцията, също в момента има ефект",  заяви заместник-министър Стоянов.

Очаква се Законът за борба с корупцията да бъде приет в НС и да се обнародва до края на тази година.

На въпрос от страна на бъдещите прависти в ЮЗУ - кой ще назначава председателя на комисията за борба с корупцията, Стоянов отговори, че най-резонно е Народното събрание да бъде в ролята на кадровия орган.

"Парламентът формира значителна част от държавните органи - председател на Сметната палата, БНБ и други институции, затова смятаме, че това най-добре би отговорило на устройството на страната ни", каза зам.-министърът.

Той изтъкна, че искането на опозицията в НС, председателят на антикорупционната комисия да се определя от президента, не отговаря на конституционния модел. Според него президентът не би трябвало да навлиза в ресора на изпълнителната власт.

Стоянов изтъкна, че в законопроекта за борба с корупцията е предвидено създаването на комисия, която ще има мандат от 6 години, за да има застъпване на поне два парламента, като е предвидено тя да внася ежегодно доклад за своята дейност до 31 март.

Сред по-важните оперативни функции на комисията са приемане и проверка на декларации за имущество и интереси, проверки по постъпили сигнали от гражданите и чрез медиите, осъществяване на проверки на имущественото състояние, на производства за установяване на конфликт на интереси и на производства за отнемане на незаконно придобито имущество. Производството по отнемане на незаконно придобито имущество се провежда независимо от наказателното производство срещу проверяваното лице и свързаните с него лица.

"Законопроектът, който предлага правосъдното министерство, е отражение на разбирането, че не следва да се пренебрегват постигнатите до този момент резултати. Не може с лека ръка да се зачертае, че до този момент има постигнати някакви резултати по отношение на борбата с корупцията, макар и да не са задоволителни. При изготвянето му, водещ е въпросът за справяне с корупцията, защото до този момент държавата не се е справила, тъй като няма ясна дефиниция на понятието "корупция". Няма как да бъде победен враг, който органите не познават", заяви заместникът на Цецка Цачева.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано