Общественият съвет към ЦИК разкри фалшификации на вота

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Обявиа преминалите парламентарни избори за най-безобразните в новата ни история. Член на Обществения съвет към ЦИК разкри фалшификации и призова партиите да оспорват в съда.

Според Стефан Манов видеоаблюдението е извадило на показ фалшификациите, които се извършват на вота. Той съобщи, че на 1 април РИК са дали указания на СИК дори да има проблем в протоколите им да ги предават.

"Причината за това е, за да не се бави предаването на документите и да не бъде критикувана ЦИК, че има проблем. Връщането на хартиената бюлетина не донесе един глас в повече на тези избори. Избирателната активност не само не се увеличи, тя е с 92 000 души по-малко от първите изцяло машинни избори на 11 юли 2021. Тогава гласуваха 2 775 000 души, а сега имаме 2 683 000", изтъкна Манов пред БНР. Процентът избрали да гласуват с машина е 64.3%. Дори в Кърджали са гласували 60% машинно, в Турция - 64%, като има 18 секции където 0 са гласували на хартия. Във Видин, където най-малко хора са избрали машина, пак са 56%. Пука се митът, че избирателите не се справят с машините. Хората показаха червен картон на онези, които размахваха флашки и говореха нелепици от трибуната (на парламента) за кодове, които подменяли вота, които размахваха протоколи с 4 гласа разлика, а сега има огромни разлики". Според Манов видеонаблюдението е показало комични, но и много тъжни ситуации.

"Казва се "да, по селата са по-неграмотни и затова секционните комисии не се справят". Но ето - в една от секциите в столичната френска гимназия на видеозаписа отчетливо се вижда как недействителни бюлетини са обявени за действителни и влизат в изборния поток - посочи Манов. - Попаднахме на секция, която доказва на практика парадокса на котката на Шрьодингер, която хем е жива, хем умряла. В столичното 24-о училище има 472 действителни гласа, отбелязани като такива и влезли в окончателния резултат. Същевременно срещу тези 472 гласа пише 0 гласове."

Членът на обществения съвет към ЦИК обвини самата избирателна комисия за тези "престъпни небрежности".

"ЦИК носи огромна отговорност. Ние, от Обществения съвет създадохме доброволно страничка, на която всички РИК може да си проверят протоколите. После ЦИК направи своя. Тази контролна страничка обаче се появи изключително късно и я няма в методическите указания. Така че комисиите не бяха посъветвани да си проверяват там протоколите. Но пък в указанията пише, че всяка комисия трябва да направи ксерокопие на черновата на своя протокол - това са 18-20 страници, вижте на клиповете колко време им отнема на СИК да се борят с тези принтери и протоколи."

По-важната небрежност е, че "В софтуера за обработка на данните не е бил заложен фундаментален контрол на това сумата на действителни хартиени бюлетини и тези от машина да е равна на общата. Даже ЦИК е изпратила указания в деня на изборите РИК да приемат протоколи дори и да са светнали в червено, т.е. ако има разминавания в сумирането. Извадили сме 300 протокола, в които елементарата контрола за сумата на гласовете не е спазена".

Според Манов партиите трябва да поискат обжалване на резултатите в Конституционния съд и тези грешки да бъдат поправени "от уважение към изборния процес и демокрацията", независимо дали процентите на някоя партия ще се изменят леко.

 

С промените в Изборния кодекс, приети в края на 2022 г., бяха посяти плодовете, които събрахме преди една седмица. Депутатите записаха смесено гласуване с хартия и машина, ръчно броене на машинните бюлетини, видеонаблюдение след края на изборния ден. Държавата купи близо 12 000 устройства, с които превърна броенето на бюлетини в риалити.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано