Общинари искат задължителни часове по плуване

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Благоевградски парламентаристи предлагат задължителни часове по плуване в училищата.

От Партия на зелените искат да се изготви график за ползване на общинския басейн в квартал "Еленово", съобразен с учебните занятия на учениците.

Те настояват още пред администрацията на кмета Атанас Камбитов да се направи анализ на това, какви средства са необходими за възстановяването на басейните в СУ „Иван Вазов“ в квартал "Струмско" и в училище "Христо Ботев".

Съветниците настояват басейните да се захранват с минерална вода, за да се намалят разходите за електроенергия.

Предложението, което е подписано от общинските съветници Андон Тодоров, Цветозар Балабанов, Александър Стойков и Янка Шейтанска, е подкрепено с декларация пред градоначалника и благоевградската общественост.

Публикуваме я без редакторска намеса:

"Бързото навлизане на автоматизацията и компютъризацията в съвременния живот доведоха в наше време до рязко ограничаване на движенията на съвременния човек. Сега в ерата на високите технологии, комфорт на потребителите, добри автомобили, интернет, социални мрежи и виртуални игри се обездвижват повечето хора.

Днес с тревога се говори, че човечеството страда от „мускулен глад“. Всичко това би било по-малко тревожно, ако проучванията не доказваха, че хиподинамията застрашава здравето не само на възрастните, но и на подрастващите. Според някои изследователи двигателната активност на децата се снижава наполовина още с постъпването им в училище.

Ще посочим само някои от безспорните ползи от плуването за децата:

По отношение на здравето:Плуването е спорт с мощно закаляващо действие, развива и усъвършенства всички функции на организма, най-вече при децата. Той работи върху двигателната координация на цялото тяло.

Редовните занятия помагат за правилното формиране на мускулно-скелетната система на децата, за хармоничното, физическото и психическото им развитие.

Плуването, като упражнение, включва сърдечносъдовата дейност и подобрява състоянието на белите дробове. Чрез продължителни занимания в басейн се развиват гъвкавостта и балансът, а здравословни проблеми, свързани както с детското затлъстяване, така и с диабет, са много по-малко вероятни.

По отношение на безопасността: Не бива да се пренебрегва фактът, че децата придобиват и първоначални знания за правилата на безопасност при плуване, самопомощ и помощ при инциденти във водата. Ако детето се научи да плува, се повишава неговата безопасност във вода. Развива се изключително важният инстинкт за самосъхранение“.

Съгласно ДОИ, модулното обучение по плуване, включва следното учебно съдържание: В Начален етап /I-IV клас/ - учениците трябва да усвоят подготвителни упражнения, техниката на плувните стилове кроул, гръбен кроул и придобиване на някои приложни умения. В прогимназиален етап /V-VII клас/ - учениците трябва да затвърдят стиловете кроул, гръбен кроул и координацията на стила бруст. Запознават се с изискванията на безопасност".

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано