Отварят "космическия" храм в Добърско

Сподели във Facebook

Уникалният храм в Добърско, който остана затворен за Великден, отново приема миряни.

Хората, платили за екскурзия до атрактивната църква "Свети Теодор Тирон и Теодор Статилат", останаха силно възмутени и определиха това като "безбожие".

Новината, че църквата отваря врати на 3 май, съобщи в социалната мрежа кметът на Разлог Красимир Герчев.

"Поради процедура за предаване на собствеността, църквата в Добърско временно беше затворена. В началото на годината храмът в село Добърско стана собственост на Българска православна църква. След 10 години съдебни дела, Върховният касационен съд се произнесе - владението върху паметника на културата да се прехвърли от Националния исторически музей към Неврокопска епархия.
Статутът на музей - филиал на Националния исторически музей на късносредновековната църква „Св.св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ в Добърско не позволяваха никаква намеса на община Разлог в нейното управление, а така също и във финансовата й политика", обясни градоначалникът на Разлог.

"Църквата в Добърско вече е собственост на Българска православна църква. Отец Янко призовава туристите и миряните към спокойствие и уверява, че църквата ще бъде отворена на 3 май. Възстанови се правда, църквата е част от Българска православна църква, каквато винаги е била. Нека Божието благословение да бъде над всички нас", написа Красимир Герчев във Фейсбук.

"Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ е православна църква от 1614 година, разположена в разложкото село Добърско. Църквата, в която има запазени изключително ценни стенописи, е национален паметник на културата.

Наполовина в земята, без купол и камбанария, със съвсем мънички прозорчета, чудната църква в Добърско в Разложката котловина е сред най-ярките образци на изкуството и християнската култура у нас.

Добърчани я построили малка и ниска, за да не дразнят османлиите, но през вековете тя се е превърнала в богато изрисувана непристъпна крепост на християнството и българския дух. Никога не е опожарявана или събаряна и макар в нея да не се правят богослужения, черквата е отворена за посетители.

На толкова малко място в такава малка църква върху 160 квадратни метра са изографисани 460 изображения, като 30 от тях са на жени светици. Обикновено в църквите се изографисват от 4 до 7 жени. Имената на всички светици се разчитат спокойно, защото са изписани на старобългарски черковен език, а не на задължителния за този период старогръцки.

По забележителен начин е изографисано и Възкресение Христово – след възкръсването си Исус слиза в ада, за да може да освободи мъртвите от техните грехове. Стъпил е върху дървен кръст и черно тяло отдолу, което изобразява дявола. Символизира побеждаването на доброто над злото. Овалната форма с лъчие отстрани днес специалистите сравняват с космическа капсула.

Едно от изображенията е пряко свързано с църквата в Добърско и представя чудото на Исус Христос с изцелението на слепия по рождение. Под църквата и до днес извира аязмо, свещено кладенче, чиято вода помага, най-вече за очите. Много хора намират облекчение и се връщат отново заради водата.

Интересното е, че колкото и да е горещо лятото, водата никога не пресъхва, а зимата колкото и да е студена, водата не замръзва. Нивото й винаги е едно и също през цялата година. Направени са лабораторни изследвания, които показват, че водата е със силен химичен състав и не се препоръчва за ежедневна употреба.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано