Парична премия за екологично гаро

Сподели във Facebook

За поредна година правят конкурс "Нащо гаро, най-големо" за празника Неделя Сиропустна. Жури оценява най-големия и буен ритуален огън, наричан от местните жители в Белица и Разлог "гаро". Ритуалът в Рзлог е в "Крапата махала".

Награди са предвидени за "Еко гаро" в Белица. Подготовката за огньовете е емоционална, преминаваща в трескава надпревара за организиране и натрупване на най-голяма клада от хвойна в най-високите части на кварталите в града. Обикновено подготовката трае няколко дни преди Прощалната неделя, в която се включват най-младите и най-яките мъже.

След сутрешната църковна литургия се ходи у роднини за прошка. Вечерта се палят „гаротата” и осветяват целия град.

"Реденето на хвойната за огъня е майсторлък, който се предава от поколение на поколение. Трябва така да се нареди, че да не падне когато се запали, а пламъкът да се издигне високо и да гори равномерно. Някога е падало голямо надлъгване – всяка махала е правила малка и голяма клада. С малката подлъгвали другите да запалят своето голямо гаро. Така тяхната клада горяла по-дълго. Духът на надпреварата в Белица се е запазил и до днес", казаха от читалището в Белица.

Запалването на „гарото” в Белица е характерен обичай, свързан с вярванията, че колкото е по-голям огънят, толкова годината ще е защитена от градушки и ще бъде плодородна. С огъня се гони злото, а когато пламъците станат по-малки, младите момци прескачат „гарото”, за да са силни и здрави през годината. 

Миналата година кметът Радослав Ревански награди с по 100 лева два квартала в Белица. Всички жители - християни и мюсюлмани, празнуваха заедно Сирни Заговезни и си поискаха прошка около буйните огнени клади.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано