Пародийна дискусия за Скаптопара, страхуват се от референдум

Сподели във Facebook
Снимка Юри Танев Снимка: Юри Танев

Пародия на дискусия се превърна свиканата от кмета на Благоевград среща за бъдещето на римското селище между Покровник и Зелен дол, смятано за Скаптопара.

Зала "22 септември" бе изпълнена с общинари, селски управници, музейни работници, видни бизнесмени и партийни активисти, които по своему направиха опит за "промиване на мозъци" на малкото редови граждани на дискусията тази вечер.

Градоначалникът Камбитов заяви в началото, че той и екипът му са за развитие на Благоевград като "Древен и модерен", но не бива да се се противопоставят инфраструктурата и историческото наследство.

Той заяви с категоричност, че исканият референдум за спасяване на Скаптопара, не може да има тежест. Камбитов предлага вместо референдум, да се проведе Общо събрание, в рамките на което да се придобие представа за нагласата на благоевградчани по казуса с изграждането на АМ "Струма" и запазване на римското селище.

"Вариантите са три - запазване на археологическите разкопки край Покровник на място, но спиране на автомагистралата, запазване на находките, но с цената на поне 4-годишно забавяне на важния път. Третият вариант е преместване на откритите вече храм, гробници и римска баня с канализация на терен, който тепърва ще се разработва от археолозите", изтъкна градоначалникът.

Кметът Камбитов наблегна, че има опасност парите за "АМ "Струма" да бъдат пренасочени за друг инфраструктурен обект.

Веднага след него се изказа главният ръководител на разкопките доцент Здравко Димитров. Той буквално повтори думите на кмета и дори добави слогана на ГЕРБ за "видимите резултати".

"Има голяма вероятност откритото до момента да е селището Скаптопара. За това говорят фактите, че се намира около минералните извори в района, както и безспорното доказателство, открито още през 1861 година край днешния квартал "Грамада" в Благоевград, а именно уникалната плоча с надпис "Скаптопара", изтъкна доцент Димитров.

"Досега са проучени и разкопани около 39 декара от цялото селище, разположено на площ от 120 декара. Имаме 3 комплекса - селски къщи от 2 век, римски гробници, римска вила от 3-4 век и църква от 4 век след Христа. Другите открити находки нямат особена историческа стойност", подчерта Димитров, като наблегна на това, че не бива да се спира автомагистралата.

Според арехеолога, църквата и гробниците може да бъдат преместени в пълната им цялост, а римската баня може да остане на терена, тъй като от фирмата-изпълнител на ЛОТ-3 - "Агромах", още преди две години са заявили, че тя няма да им пречи при строителството.

Именно това заключение на доцента взриви недоволството на Инициативния комитет.

"Доцент Димитров да си скъса дипломата. Той говори като политик, а не като специалист и пазител на културно-историческите ценности", каза общинският съветник и лидер на ДСБ в града Калоян Ханджийски. Той заяви, че Здравко Димитров "грозно лансира тезата на централната власт и еволюира".

Водачът на ИК Лазар Андреев заяви, че само преди преди време лично Димитров е изразил мнение, че при строителството на магистралата всичко ще се затрие.

"Преди 4-5 години лично помогнах на Здравко Димитров да се премести римска вила в района на Мурсалево - тя е същата като тази в Покровник. И какво се случи - всичко сега е превърнато в прах", попита Андреев.

Той предложи ценова разбивка за изграждане на около 600 метра ново трасе покрай Скаптопара. Андреев посочи, че ще струва около 4,5 милиона евро, а не както се твърди около 50 милиона лева.

Последваха коментари от страна на радетелите за асфалта.

Абсурдно прозвуча в залата шефът на Търговско-промишлената палата в Благоевград Ромео Шатев, който без свян заяви, че по-добре багерите да зарият всичко открито, за да остане за пра-пра-правнуците ни.

Утре кметът на града Атанас Камбитов и Лазар Андреев заминават за среща с премиера Бойко Борисов, който на 5 май лично лично посети Скаптопара и заяви, че дава на специалистите месец и половина за решаване на казуса. На 11 май ОбС-Благоевград заседава извънредно по внесеното искане и петиция за провеждане на референдум.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано