Педофили тормозят деца в мрежата

Сподели във Facebook

"Децата онлайн-рискове и опасности", дискутираха в Югозападния университе в Благоевград.

Координаторът на Националния център за безопасен интернет Георги Апостолов отбеляза, че центърът съществува от 12 години и е член на европейската мрежа от 30 центъра за безопасен интернет Insafe, както и на Международната асоциация на интернет горещи линии INHOPE, която обединява 45 държави.

Центърът, чиято цел е защита на децата в интернет, работи в сътрудничество с отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП – МВР и Интерпол.

Апостолов представи статистика за рисковете за децата в интернет. 50 процента от момичетата и момчетата са в мрежата, преди да навършат 7 години.

Експертът подчерта, че първият риск за едно дете са неговите родители, които публикуват снимки и видео на децата си в интернет.

Много често децата и родителите не осъзнават риска от това, че качвайки снимки с неподходящо съдържание, децата могат да станат жертва на тормоз или интерес от страна на педофили.

Втората опасност според Апостолов са „умните“ играчки, той посъветва родителите да бъдат внимателни със смарт часовниците и говорещите играчки. Сред опасностите за децата в интернет са и онлайн порнографията, онлайн педофилията, съдържанието с насилие, секстингът и онлайн тормозът.

Около 25 процента от децата казват, че са били подложени през последните 12 месеца на тормоз. Около 18-19 на сто от тях признават, че са тормозили свои връстници, каза Апостолов.

Едно от приложенията, което родителите могат да използват е „Protect Your Kid”. То позволяват на родителите не само да са наясно какво правят децата им в интернет, но и дават възможност да се разговаря за рисковете и опасностите, с които детето може да се сблъска в Мрежата. През функцията на приложението за история на употребата може да се проверява какви сайтове и кои приложения е ползвало детето.

По време на срещата д-р Ирина Китова от Факултета по изкуствата представи пред аудиторията видеоклипове и плакати създадени за благотворителната студентска кампания „Децата в дигиталния свят“, реализирана съвместно от Държавната агенция за закрила на детето и катедра „Телевизионно, театрална и киноизкуство“. Експертът от Държавната агенция за закрила на детето г-жа Радиона Никова връчи сертификати на студентите, участвали в кампанията.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано