Перник очаква част от половин милиард евро за енергиен преход

Сподели във Facebook
Перник подписа декларация за Справедлив енергиен преход. Това е втората българска община след Бобов дол, която се ориентира към развитие на нисковъглеродна икономика.
 
Кметът на Перник Станислав Владимиров декларира своята подкрепа за преминаване към устойчиво развитие на местната икономика. Той подписа декларацията на природозащитната организация WWF, с която се ангажира да поведе своята община към справедлив за хората и природата енергиен преход от въглищна към нисковъглеродна икономика. С този ход Перник се превърна във втората българска общинна след Бобов дол, която се присъединява към общите европейски усилия за декарбонизация и развитие на алтернативни енергийни източници.

Само за половин година над 60 градоначалници от 14 въгледобивни региона в 11 европейски държави, сред които и България, обявиха своята подкрепа за преминаване към икономика от нов тип в унисон с амбициозните цели на Зеления пакт. Декларацията е подписана още от кметове от Германия, Гърция, Словакия, Словения, Полша, Румъния, Чехия, Украйна, Черна гора и Босна и Херцеговина.
 
През септември тази година в гр. Битом, Полша, ще се състои трети пореден Форум на кметовете за справедлив енергиен преход във въглищните региони, който се организира от WWF. Неговата цел е обмяна на опит между кметовете на общини от Централна и Източна Европа, които са засегнати от преструктурирането на въглищния сектор.

„Фондът за справедлив преход е в размер на 7,5 милиарда евро, от които за България са заделени приблизително 0,5 млрд. евро. Те трябва да се използват по предназначение за справяне с екологичните, социалните и икономически последици от трансформацията на въгледобива в зависимите от изкопаемите горива региони у нас. Навременните действия на община Перник да подкрепи усилията на WWF в тази посока отново демонстрират силата на доброто сътрудничество между неправителствения сектор и местната власт в посока постигане на амбициозните климатични цели на Парижкото споразумение“, коментира Георги Стефанов, ръководител практика „Климат и Енергия“ към WWF България.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано