Петиция за пратените в затвора полицаи от "Респект"

Сподели във Facebook

Стартира петиция в подкрепа на осъдените благоевградски полицаи, влезли в затвора за смъртта на Ангел Димитров-Чората.

Пред Съдебната палата в Благоевград се събраха роднини, колеги и приятели на Мирослав Писов, Янко Граховски, Георги Калинков, Борислав Механджийски и Иво Иванов. Сред тях беше и Валентин Попов - председател на СФС на МВР, който също е от Благоевград.

"За това решение на ВКС разбрахме от медиите. Експертизите ту оневиняваха полицаите за смъртта на арестанта, ту ги уличаваха полицаите. Но обществеността в Благоевград следеше с внимание съдебния път на случая. Не липсваха и протести срещу високите им присъди. За никога не е тайна, че петимата служители са действали в рамките на правомощията, вмененеи от закона за МВР. Като представители на българската полиция, изпълняващи заповеди са участвали в законно разпоредена и извършвана полицейска операция, наречена "Респект", заяви на митинга Валентин Попов.

Антимафиотите получиха по 7 години лишаване от свобода 14 години след злополучната операция на МВР в Благоевград.

Припомняме мотивите на Върховен касационен съд:

"По фактите, в решението на ВКС е направено заключение, че контактът на подсъдимите с пострадалия не е преустановен при задържането му, като въпреки виковете му през повечето време, че се задушава, те не са преустановили насилието над него, а са продължили с ударите дори и когато е спрял да вика. Деянието на подсъдимите се е изразило в съвместното нанасяне на удари по тялото и главата на пострадалия, докато снагата му е била притискана, така че той не е могъл да разгърне дихателните си възможности, в резултат на което се е задушил и е починал. Така резултатът – смъртта на Ангел Димитров – се явява следствие на едновременната съвместна дейност на петимата подсъдими", сочат върховните магистрати.

Заключението на върховните съдии е, че съвкупния анализ на събраните доказателствени материали, позволява да бъде изведен по недвусмислен начин механизма на причиняване смъртта на пострадалия – нанасянето на удари на Ангел Димитров от петимата подсъдими преди поставянето на белезници, продължаване нанасянето на удари след поставянето им, поставянето на пострадалия по корем с белезници на ръцете на гърба, натискане на снагата му и паралелно нанасяне на удари по тялото му – действия, реализирани от всички подсъдими, довели до възпрепятстване възможността му както да се движи, така и да осъществява нормален процес на дишане.

"По правната квалификация ВКС намери, че нанесените от подсъдимите удари, макар и значителни по брой, са причинили леки по медико-биологични характеристики травматични увреждания. Така, обективно те не са достатъчни, за да се заключи, че подсъдимите са проявили по време на изпълнителската си дейност извънмерна ярост, садизъм и жестокост. Друг е въпросът, че в съдържащите се по делото характеристични – лични и професионални – данни, не се съдържа информация, която да ги разкрива като агресивни, садистични и безмилостни личности. Ето защо, съставът на ВКС счете, че подсъдимите следва да бъдат оправдани по квалифициращия признак подсъдимите да са извършили убийството с „особена жестокост“ по смисъла на чл. 116, ал. 1, т.6, пр. 3 от НК", се казва м мотивите на съда.

Върховните съдии сочат, че при определяне на наказанието, което следва да бъде наложено на подсъдимите, така че да е справедливо и да е съответно да престъплението и да постигне целите на чл. 36 от НК на първо място следва да се отчете, че подсъдимите следва да бъдат оправдани по едно от квалифициращите обстоятелства – а именно по това, че убийството е извършено с „особена жестокост“ и на второ място – на самостоятелна преценка подлежи и въпросът за продължителността на наказателното производство. Без съмнение разрешаването на този въпрос има пряк ефект върху справедливостта на наказанието.

Срокът на настоящето наказателно производство е над 13-годишен и той без колебание следва да бъде дефиниран като „неразумен“, независимо от съпровождащите цялото производство процесуални неблагополучия. Забавянето се дължи изцяло на поведението на компетентните органи, без привлечените към наказателна отговорност лица да са допринесли за него по някакъв начин с поведението си. Това обстоятелство съгласно практиката на ЕСПЧ по приложението на чл. 6 § 1 от ЕКПЧ предпоставя необходимост от приложението на ефективен компенсаторен механизъм за поправянето на нарушението, каквато мярка е възможността наказанието на осъденото лице да бъде намалено.

При отчитане на конкретното своеобразие на извършеното престъпление и смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства за всеки от подсъдимите, ВКС намира, че справедливи са наказанията, както следва – за всички подсъдими – Писов, Иванов, Граховски, Механджийски и Калинков – 7 години лишаване от свобода, в какъвто смисъл първоинстанционният съдебен акт подлежи на изменяване, пише в окончателното решение.

 

 

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано