Пирин пази ледниците на Европа, смятат учени от ЮЗУ

Сподели във Facebook

Иновационният център за екоенергийни технологии към Югозападния университет за пореден път посрещна любознателни ученици, студенти и граждани по време на Европейската нощ на учените.

Ръководителят на центъра проф. Марио Митов и редовният докторант Иво Бърдаров, демонстрираха пред гостите първата в страната автономна система за генериране на електрическа енергия, базирана на водородни технологии.

Посетителите имаха възможността да „тестват“ единствения електрически скутер в България, зареждан с електричество, произведено от водород.

Гостите на събитието бяха запознати и с научните изследвания, провеждани в лабораторията по Биоелектрохимия, насочени към разработването на иновативни технологии за едновременно генериране на електрическа енергия и очистване на отпадни води.

Докторант Бърдаров представи най-новата разработка на учените в центъра - пилотна станция за екологичен мониторинг, захранвана от седиментни горивни елементи. Проведените от него атрактивни химични демонстрации бяха посрещнати с въодушевление и овации от най-младите посетители – деветокласници от Природо-математическата гимназия „Акад. Сергей Корольов” и Професионалната гимназия по икономика „Иван Илиев“ в Благоевград.

В Заседателната зала в Учебен корпус 1 на университета доц. д-р Емил Гачев, от Катедрата по география, екология и опазване на околната среда, представи най-новата информация от света на географията, посветена на малките ледници.

Изследванията в последните години показват, че най-вероятно най-южните ледникови маси в Европа се намират на Балканския полуостров, именно в Пирин планина. Гостите имаха възможността да гледат документалния филм на Мартин Илиев, който разкрива подробности около проведената през август изследователска експедиция, чиято цел е да разкрие дали има ледници у нас.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано